5.8 C
Prizren
E diel, 21 Prill, 2024

Në Repartin e Urologjisë së Spitalit të Prizrenit, për dy muaj u kryen 114 operacione

Në Repartin e Urologjisë të Spitalit “Prim. Dr. Daut Mustafa” në Prizren, gjatë muajve janar dhe shkurt të këtij viti, janë hospitalizuar 118 pacientë dhe janë kryer 114 operacione.

Reparti punon me një staf të specializuar, përfshirë 7 mjekë specialistë urolog nën udhëheqjen e Dr. Bashkim Thaçit, si dhe 7 infermierë nën kujdesin e kryeinfermieres, Drita Shpejti.

Ky repart ofron shërbime të ndryshme, përfshirë:

 1. Vizita specialistike urologjike
 2. Konsultime specialistike
 3. Echo urologjike
 4. Cistoskopi
 5. Kateterizime
 6. Tuale dhe fashim i varrëve
 7. Hospitalizimi
 8. Ekzaminime klinike radiologjike dhe laboratorike – biokimike
 9. Vizita këshilluese

Operacionet që kryhen në këtë repart përfshijnë trajtimin e shumë sëmundjeve urologjike, si:

 • Neoplazma malinje e fshikëzes urinare
 • Venat varikoze të pjesëve tjera
 • Varikset skrotale
 • Hernia inguinale
 • Uropatia obstruktive dhe e refluksit
 • Gurët në veshkë dhe ureter
 • Gurët në traktin e poshtëm urinar
 • Striktura uretrale
 • Çrregullimet tjera të ureters
 • Hiperplazia e prostates
 • Hidrocela dhe spermatocela
 • Torzioni i testisit
 • Kriptorhizmi (testisët e palëshuara)
 • Hipospadia
 • https://prizrenpress.com/eli-edona-mobilieria-me-oferta-me-te-mira-ne-prizren/https://prizrenpress.com/banesa-ne-shitje-nga-renelual-tahiri/https://prizrenpress.com/adi-plast-ne-prizren-nje-emer-i-njohur-ne-tregun-e-kosoves-dhe-nderkombetar-per-vendosjen-e-dyerve-dhe-dritareve/ 

Më Shumë

Liria në shtëpi pret Dukagjinin

Në Prizren, Liria tashmë e dorëzuar e pret Dukagjinin e Klinës që synon fitore pas barazimit në xhiron e kaluar me Llapin. Vendasit nuk e...

Sara Gjordeni shtatzënë- Reagon për herë të parë Bardhi

Sara Gjordeni dhe Bardhi së shpejti do të bëhen prindër. Lajmin e konfirmoi vetë dyshja përmes një postimi në rrjetet sociale. Ishte ish-banorja e...

Lajmet e Fundit