23.8 C
Prizren
E martë, 9 Gusht, 2022

Nesër hapet Panairi i librit “Prizreni 2013”

Panairi-i-librit-ne-Prizren-659x439Mbi 30 shtëpi botuese nga Kosova, Shqipëria, Maqedonia, Turqia dhe Bosnja do të marrin pjesë në Panairin e librit “Prizreni”. Panairi organizohet nga Asociacioni për Kulturë, Edukim dhe Arsim (AKEA) dhe me përkrahjen e Ministrisë për Kulturë, Rini e Sport, si dhe Drejtorisë për Zhvillimin e Turizmit të Komunës së Prizrenit, nga data 19 deri më 25 gusht 2013.

Koordinator i Panairit të librit “Prizreni 2013”,Ditar Kabashi tha se ky panair organizohet për herë të pestë radhazi në Prizren. “Përveç shitjes së librave, në secilën mbrëmje do të ketë program të pasur letrar, takime me shkrimtarë dhe promovime librash e shtëpish botuese”, tha Kabashi.

Sipas tij, disa nga pjesëmarrësit që do të promovojnë krijimtarinë artistike do të jenë: Nimon Muçaj, Agim Gjakova, Ibrahim Kadriu, Zenun Çelaj, Salajdin Krasniqi, Faik Miftari, grupi letrar i Bibliotekës Ndërkomunale të Prizrenit, etj.

Panairi organizohet në ambient të hapur, në sheshin “Dëshmorët”, ish-parkingu i veturave, tani shëtitore, në qendër të Prizrenit.

Hapja solemne panairit do të bëhet të hënën, më 19 gusht 2013, në orën 19:00, ndërsa në ora 20:00 do të bëhet promovimi i veprave të autorit prizrenas Salajdin Krasniqi./PrizrenPress.com/

 

Më Shumë

Paralajmërimet e SBAShK-ut për greva, njohësi i arsimit thotë se Jasharaj po sillet si despot

Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës (SBAShK), ka paralajmëruar grevë të përgjithshme para shtatorit, kur është paraparë të nisë viti shkollor. Kreu i...

9 vjet burg për basketbollisten amerikane në Rusi

Ylli i basketbollit amerikan për femra, Brittney Griner, do të duhet të shpenzojë nëntë vjet në burg, për akuza të trafikimit të drogërave, pasi...

Lajmet e Fundit