3.8 C
Prizren
E enjte, 23 Mars, 2023

Një ekip mjekësor nga spitali i Prizrenit dërgohet në Shqipëri për asistim

Drejtori i Shërbimit Spitalor dhe Klinik Universitar, Basri Sejdiu, ka marrë vendim që të dërgojë një ekip mjekësor nga Spitali i Përgjithshëm i Prizrenit në Shqipëri për të asistuar në vendet e prekura nga tërmeti.

Ky ekip mjekësor në përbërje të tij do të ketë ekspertë mjekësor të profileve të ndryshme që do të dalin në ndihmë popullatës në situatën e krijuar pas tërmeteve, njofton Klan Kosova.

“Duke parë nevojën për asistencë mjekësore në vendet e prekura nga tërmetet në Shqipëri, kam marrë vendim që të dërgojmë ekipin mjekësor nga Spitali i Përgjithshëm i Prizrenit. Ekipi i dërguar do të ketë mjetet e nevojshme për punë, përfshirë edhe barnat dhe materialin shpenzues që nevojitet në situata të tilla, të siguruara nga SHSKUK. Dy pacientë nga këto zona, kanë filluar të marrin shërbimet e dializës në kuadër të Spitalit të Prizrenit”, ka shkruar Sejdiu.

Më Shumë

Avdiu pas dhunimit të së miturës në Suharekë: Kosova nuk është vend i sigurtë për gra

Analistja, Zana Avdiu ka reguar në lidhje me dhunimin e të miturës në Suharekë. Ajo përmes një postimi në Facebook, ka thënë se Kosova nuk është...

Krasniqi për marrëveshjen e mundshme me Serbinë: S’e mbështesim sipas versionit aktual

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, tha se nuk do të votojnë marrëveshjen me Serbinë në Kuvend, në formën e tillë siç...

Lajmet e Fundit