20.8 C
Prizren
E shtunë, 25 Mars, 2023

Obamas i ndalohet hyrja në Çeçeni

Obama2Ndonëse Rusia nuk u është përgjigjur sanksioneve të SHBA-së shkaku i krizës në Ukrainë me ndalesë të hyrjes së presidentit Obama në vend, një pjesë e vendit, respektivisht Çeçenia e ndaloi atë.

Ramzan Kadyrov, presidenti i republikës së vogël ruse, ku ndodhen dy lufta të ashpra separatiste në 20 vjetët e fundit, tha se e ka vendosur Obaman në listën e njerëzve të cilëve u ndalohet hyrja në vend.

Në listë po ashtu ndodhen edhe evropianët, si Jose Manuel Barrosi, Van Rompuy dhe Catherine Ashton. Kadyrov ka shtuar në Instagram se ndalesa e tij është kundërpërgjigje ndaj sanksioneve amerikane dhe evropiane në Ukrainë, Libi, Siri, Irak dhe Afganistan.

Njëkohësisht Ministria e Jashtme ruse ka lëshuar një komunikatë, ku akuzon edhe SHBA-në për krizën në Ukrainë.

Më Shumë

Brozovic edhe më larg Inter-it, gati të përfitojë Barcelona

Marcelo Brozovic nuk është më një figurë qendrore te Inter-i dhe një largim në verë është jashtëzakonisht i mundshëm pasi Barcelona e ka nën...

Një person në Prizren rrah ish të dashurën

Një vajzë në fshatin Lubizhdë e Prizrenit ka raportuar në polici se është sulmuar fizikisht nga ish i dashuri i saj. Policia njofton se rasti...

Lajmet e Fundit