19.8 C
Prizren
E diel, 16 Qershor, 2024

Për gjashtë muaj Gjermania i investon 92 milionë euro në Kosovë

Gjermania e ka shtuar prezencën e saj me investime në Kosovë.

Vetëm për gjashtë muaj, nga janari e deri në qershor, ky shtet ka investuar 92 milionë euro në Kosovë.

Kjo u bë e ditur nga Oda Gjermano-Kosovare.

Ndërkaq, eksporti i produkteve nga Kosova në Gjermani kap shifren e 52 milionë eurove.

“Me një përbërje prej udhëheqësish të bizneseve, organizatave, odave dhe zyrave ekonomike gjermane, interesimi i tyre ishte i fokusuar në aspektin ekonomik. Interesimit të tyre për zhvillimet ekonomike në vend, iu përgjigj znj. Hasani, duke u dhënë një pasqyrë të qartë të Kosovës ekonomike dhe marrëdhënieve ekonomike gjermano-kosovare”, thuhet në njoftim.

Oda Gjermane

Më Shumë

Arrestohet një 27 vjeçar në Prizren për dhunë në familje dhe mospërfillje të gjykatës

Një 26-vjeçare nga Prizreni ka kërkuar ndihmën e policisë për shkak të shqetësimeve të vazhdueshme që i janë shkaktuar nga bashkëshorti i saj. Sipas dëshmisë...

Limaj merr pjesë në inaugurimin e “Kalasë së UÇK-së” në Prizren

Fatmir Limaj, kryetari i Nismës Socialdemokrate, mori pjesë në inaugurimin e kompleksit "Kalaja e UÇK-së" në Arbëri të Vërrinit në Prizren. Në këtë ceremoni...

Lajmet e Fundit