22.8 C
Prizren
E mërkurë, 10 Gusht, 2022

Përfundon procesi zgjedhor i studentëve në UPZ

UPZNë Universitetin e Prizrenit “Ukshin Hoti” janë mbajtur zgjedhjet e para për Parlamentin Studentor.Procesi zgjedhor vlerësohet se është zhvilluar normalisht. Ai është monitoruar nga KQZ-ja.Pjesëmarrja në zgjedhje ka qenë 36.3 %.

Në bazë të rezultateve preliminare, organizata studentore USSH ka fituar 62.30 % të votave, ndërsa organizata studentore USPE 37.70% të votave.
Brenda afatit ligjor, Komisioni Zgjedhor do të shpallë rezultatet përfundimtare nga këto zgjedhje.

Nga këto zgjedhje do të dalin përfaqësuesit e Studentëve në Këshillat Studentore në Fakultete dhe në Parlamentin Studentor për periudhën 2014/2016.

Studentët do të përfaqësohen në Senatin e Universitetit dhe në Këshillat e njësive akademike.

Më Shumë

Policia u bllokoi skafet, pas Vlorës edhe Velipoja në protestë

Pronarët e skafeve në Velipojë kanë dalë në protestë, për të kërkuar zgjidhjen e problemit të bllokimit të mjeteve të tyre detare, pasi thonë...

Dy të vdekur dhe 952 raste të reja me Covid

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se në 24 orët e fundit janë shënuar dy raste të vdekjes si pasojë e Cvoid-19. Nga 2 619 testime...

Lajmet e Fundit