12.8 C
Prizren
E martë, 30 Maj, 2023

Petroviqi pritet të bëhet nënkryetar i Kuvendit

Deputeti i Listës Serbe, njëherësh lideri i SLS-së, Slobodan Petroviq sot (e premte) pritet të emërohet nënkryetar i Kuvendit të Republikës së Kosovës.

Siç ka mësuar “Epoka e re”, Petroviq në postin e nënkryetarit të Kuvendit do ta zëvendësojë Jasmina Zhivkoviqin, e cila vjen nga Lista Serbe. Slobodan Petroviq mandatin e kaluar ka qenë zëvendëskryeministër dhe ministër i Pushtetit Lokal.

Përveç emërimit të nënkryetarit të Kuvendit të Republikës së Kosovës, në seancën e sotme plenare pritet të miratohet edhe propozimi i Grupit parlamentar të Listës Serbe për zëvendësimin e anëtarëve në komisione të ndryshme parlamentare.

Më Shumë

Djali raporton në policinë e Prizrenit se i është zhdukur baba

Një person është zhdukur në fshatin Lubiqevë të Prizrenit. Rasin në polici e ka raportuar djeli i të zhdukurit. Fsh. Lubiqevë, Prizren 26.05.2026-13:30. Me 27.05.2023 një...

Zelensky i kërkon parlamentit të Ukrainës ta sanksionojë Iranin për 50 vjet

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, i ka kërkuar parlamentit të vendit të vendosë sanksione ndaj Iranit për 50 vjet. Duke cituar një projekt-rezolutë, gazeta ukrainase...

Lajmet e Fundit