12.8 C
Prizren
E premte, 1 Mars, 2024

Pirateria në Kosovë drejt fundit

Pirateria-cd-dvd16 gushti do të jetë dita përfundimtare për të gjithë ata që deri tash kanë përfituar miliona nga pirateria që të pajisen me autorizime përkatëse nga mbajtësit e të drejtave.

Në tregun kosovar, sipas Ministrisë së Kulturës janë rreth 100 pika të shitjes, të cilat përmbajnë produkte pa leje të autorit, raporton KTV. Mirëpo, sipas zyrtarëve të kësaj ministrie, kjo gjendje pritet të ndryshojë, pasi që 16 gushti do të jetë dita përfundimtare për të gjithë ata që deri tash kanë përfituar miliona, që të pajisen me autorizime përkatëse nga mbajtësit e të drejtave. Në të kundërtën, të gjitha ata që nuk do ta zbatojnë këta afat, do të dënohen konform ligjit për të drejtën e autorit. Prandaj, u bëhet thirrje atyre që sa më parë të largojnë nga tregu të gjitha materialet që nuk janë të pajisura me kontrata apo autorizime përkatëse.

Deri tash, në vendin tonë, për shkak të dyshimeve për cenim të të drejtave të autorit dhe falsifikim të dokumenteve është arrestuar muajin e kaluar nga Policia e Kosovës, Emrush Thaçi, pronar i kompanisë diskografike ‘Emra Com’. Ai ishte arrestuar pas një padie të bërë nga grupi humoristik ‘Stupcat’.

Më Shumë

Vdiq një 42-vjeçar nga Kosova në Itali, u rrëzua nga skelet

Një 42-vjeçar nga Kosova ka vdekur të shtunën në Olbia të Italisë, pasi ka rënë nga kati i tretë i një kantieri të ndërtimit. Sipas...

Një muaj paraburgim të dyshuarve që kërcënuan pjesëtarët e KFOR-it në Lubiçevë të Prizrenit

Gjykata Themelore në Prishtinë ka bërë të ditur se ua ka caktuar masën e paraburgimit prej një muaji të pandehurve A.K dhe I.H, të...

Lajmet e Fundit