3.8 C
Prizren
E martë, 28 Mars, 2023

Policia largohet nga shtëpia e Krasniqit, ai dyshon për ‘urdhër nga ‘lartë’

JakupKrasniqi-shkruanPolicia e Kosovës ka ikur nga shtëpia e ish-Kryetaparlamentarit, Jakup Krasniqi, vetëm një ditë pasi ai i dorëzoi detyrën Isa Mustafës. Sipas ligjit, Krasniqit edhe një vit i takon siguria nga organet e rendit në shtëpi.

Ekspertët këtë veprim e konsiderojnë si shqetësues.

Një ditë pasi ish-kryeparlamentari, Jakup Krasniqi, ia dorëzoi postin Isa Mustafës, Qeveria e Kosova iu hakmor atij dhe ish-bashkëpunëtorit të dikurshëm.

Dje paradite me një “urdhër nga lart” dhe në kundërshtim me Ligjin për Zyrtarët e Lartë, Krasniqit ia hoqën nga shtëpia sigurimin policor, duke i lanë vetëm barakën në oborr. Ndonëse, deri tash ai dhe familja e tij siguroheshin nga pjesëtarët e Policisë.

I kontaktuar nga gazetar, Krasniqi ka thënë se largimi i policisë nga detyra e sigurimit është bërë shumë shpejtë, madje pas një marrëveshje, që të hënën të deklarohet ai nëse i duhet apo jo siguria.

“Biseduam që në bazë të ligjit për të bërë kërkesën për të hënën. Edhe sekretari ka biseduar kështu. Por, dikush iu ka dhënë urdhër që shpejtë të tërhiqen”, ka thënë Krasniqi. (Zëri)

Më Shumë

Vetura godet një fëmijë në Prizren

Një fëmijë është goditur nga një veturë, e cila është larguar nga vendi i ngjarjes. Viktima ka pësuar lëndime trupore dhe pas trajtimit mjekësor është...

Abrashi: Prizreni do të përfitojë 6.315.000 euro nga marrëveshja “Efiçienca e energjisë në ndërtesa publike në Prizren”

Deputeti i Kuvendit të Republikës së Kosovës , Artan Abrashi, tregon se  nga marrëveshja "Efiçienca e energjisë në ndërtesa publike në Prizren", 6.315.000 euro,...

Vjedhje në Rahovec

Lajmet e Fundit