26.8 C
Prizren
E diel, 16 Qershor, 2024

Policia largohet nga shtëpia e Krasniqit, ai dyshon për ‘urdhër nga ‘lartë’

JakupKrasniqi-shkruanPolicia e Kosovës ka ikur nga shtëpia e ish-Kryetaparlamentarit, Jakup Krasniqi, vetëm një ditë pasi ai i dorëzoi detyrën Isa Mustafës. Sipas ligjit, Krasniqit edhe një vit i takon siguria nga organet e rendit në shtëpi.

Ekspertët këtë veprim e konsiderojnë si shqetësues.

Një ditë pasi ish-kryeparlamentari, Jakup Krasniqi, ia dorëzoi postin Isa Mustafës, Qeveria e Kosova iu hakmor atij dhe ish-bashkëpunëtorit të dikurshëm.

Dje paradite me një “urdhër nga lart” dhe në kundërshtim me Ligjin për Zyrtarët e Lartë, Krasniqit ia hoqën nga shtëpia sigurimin policor, duke i lanë vetëm barakën në oborr. Ndonëse, deri tash ai dhe familja e tij siguroheshin nga pjesëtarët e Policisë.

I kontaktuar nga gazetar, Krasniqi ka thënë se largimi i policisë nga detyra e sigurimit është bërë shumë shpejtë, madje pas një marrëveshje, që të hënën të deklarohet ai nëse i duhet apo jo siguria.

“Biseduam që në bazë të ligjit për të bërë kërkesën për të hënën. Edhe sekretari ka biseduar kështu. Por, dikush iu ka dhënë urdhër që shpejtë të tërhiqen”, ka thënë Krasniqi. (Zëri)

Më Shumë

Temperaturat sot deri në 33°C, apelohet për kujdes ndaj rrezeve të diellit

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se sot mbi vendin tonë do të mbaj mot me diell dhe me vranësira të shpërndara. Temperaturat minimale do...

Nesër bëhet inaugurimi i shërbimit të Kardiologjisë në Spitalin e Prizrenit

Nesër  në Spitalin e Përgjithshëm “Prim. Dr. Daut Mustafa” në Prizren, do të bëhet inaugurimi i shërbimit të Kardiologjisë Intervente - Laboratori i Kateterizimit,...

Lajmet e Fundit