5.8 C
Prizren
E shtunë, 26 Nëntor, 2022

Presidenti sirian akuzon Erdoganin për nxitje të konfliktit në Nago-Karabak

Presidenti sirian, Bashar al-Assadi, ka akuzuar Presidentin turk, Tayyip Erdogan, si nxitës kryesor i konfliktit mes Armenisë dhe Azerbejxhanit në zonën e Nago-Karabakut.

Këto deklarime, Assad i ka bërë për agjencinë e lajmeve RIA, të Rusisë, transmeton Reuters.

Turqia ka shprehur solidaritetin dhe përkrahjen ndaj forcave azere ndërsa Armenia ka një pakt me Rusinë.

Luftimet mes Armenisë dhe Azerbejxhanit kanë filluar që nga 27 shtatori ndërsa si konflikt, është aktual që nga vitet 1990.

Këto kanë nxitur shqetësimin ndërkombëtar se fuqitë e tjera rajonale, mund të tërhiqen në konflikt.

Më Shumë

Vërshimet në Malishevë, kryetari Kastrati del në terren

Për shkak të reshjeve të shiut në disa komuna të Kosovës raportohet për vërshime dhe vështirësi në qarkullim. Kryetari i Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati,...

Prizren, Suharekë/ Goditen me veturë dy këmbësorë

Dy këmbësorë janë goditur nga veturat. Aksidenti i parë ka ndodhur në Prizren, kurse i dyti në Suharekë. Viktimat kanë marrë trajtim mjekësor. Fsh. Lubizhdë, Prizren 24.11.2022-16:25....

Lajmet e Fundit