23.8 C
Prizren
E enjte, 21 Shtator, 2023

Prizren: Tentim për të votuar për të vdekurin

Në komunën e Prizrenit deri në orë 11:00 kanë votuar 8.97 % e qytetarëve me të drejt vote.

Raportohet se procesi i votimit në përgjithësi është duke shkuar qetë në përjashtim të disa parregullsive.

Koordinatori i Demokracisë në Veprim (DnV) Naim Cahani tha se procesi zgjedhor në Komunën e Prizrenit në përgjithsi ka qenë i qetë, përkundër që është vrejtur vonesa apo moshapja e qendrës deri në gjysmë ore.

Ndërsa, në Mamushë sipas tij po ka votime familjare dhe votime me asistencë edhe pse sipas Cahanaj votimi me asistencë është i lejuar por, jo që ai person të asistojë më shumë se njëherë.

Cahani përmendi se gjatë ditës së sotme janë regjistruar edhe parregullsi siç është fotografimi i votës, raporton rtv21.tv.

Kordinatori nga DnV, tha se është edhe një rast tjetër në shkollën “Motrat Qirjazi” në Prizren ku një votues ka tentuar ta vë nënshkrimin te një person tjetër që nuk është në jetë, sipas tij komisionerët nuk e kanë lejuar.

Megjithatë, ai ftoi komisionet që rastet e tilla duhet të lajmërohen në polici dhe jo vetëm të mos lejohen të bëjnë shkelje gjatë procesit të zgjedhjeve./21Media

Suharekë: 58-vjeçari që vdiq pasi e zuri traktori me dru, ishte ushtar i UÇK-së dhe TMK-së

  Një 58-vjeçar ka vdekur në fshatin Studenqan të Suharekës, pasi u zu nga traktori me dru. K.B, kishte shkuar në mal për të prerë dru,...

Universiteti i Prishtinës hap konkurs për nivelin master

Universiteti i Prishtinës ka hapur konkursin për pranim të studentëve në nivelin master. Në këtë vit akademik, UP-ja do të regjistrojë 2418 studentë në programet...

Lajmet e Fundit