15.8 C
Prizren
E enjte, 30 Maj, 2024

Profesorët kërkojnë të mos hiqet latinishtja nga shkollat e mjekësisë

Provimi-pranus-per studentPrej shtatorit të këtij viti në planprogramet e shkollave të mesme nuk do të figurojë më lënda e gjuhës latine. Këtë po e parasheh Ministria e Arsimit në kuadër të Kurrikulës së Re Parauniversitare, pas përfundimit të fazës së pilotimit në disa shkolla të Kosovës.

Mirëpo, ky vendim i Ministrisë po kundërshtohet nga mësimdhënësit, por edhe nga ekspertët e arsimit, të cilët vlerësojnë se kjo lëndë është më se e nevojshme, sidomos në shkollat e mesme të mjekësisë.

Profesori i gjuhës frënge në gjimnazin “Xhevdet Doda”, Jonuz Krasniqi, ka thënë për “Kohën Ditore” se heqja e kësaj lënde është absurde kur kihet parasysh se ajo është më se e nevojshme te nxënësit e gjimnazeve, si dhe në mjekësi…/koha ditore/

Më Shumë

PSG nuk i ka paguar Mbappe-s rrogën e prillit dhe bonusin e shkurtit

Largimi i Kylian Mbappe nga PSG duket se ka hapur një faqe të re të kësaj sage pasi sipas mediave franceze klubi ka detyrime...

Këngëtarja e njohur ndahet nga i dashuri i saj 30 vjet më i ri

Madonna është ndarë nga i dashuri i saj 35 vite më i ri. Kështu bëjnë të ditur mediat e huaja, gjersa thonë se kjo ndodhur...

Lajmet e Fundit