6.8 C
Prizren
E hënë, 5 Dhjetor, 2022

Putini nuk i kursen as fëmijët – arrestohen nxënësit e shkollave fillore që kundërshtojnë agresionin rus në Ukrainë

Kur u raportua dhe u publikuan disa fotografi të martën që sugjeronin se fëmijët e një shkolle fillore ishin arrestuar nga policia ruse në Moskë për vendosjen e luleve në ambasadën e Ukrainës dhe duke mbajtur tabela që thoshin “Jo luftës”, shumë kush mendonte se pamjet nuk ishin të vërteta.

Por tani është konfirmuar nga gazetarja që ka fituar nobel, Novaya Gazeta. Në një përditësim, gazetarja thotë se fëmijët janë liruar që atëherë.

Imazhet tregojnë fëmijët me oficerët pas hekurave metalikë, ndoshta në një automjet policie dhe më pas në një komisariat, duke mbajtur lulet dhe pankartat e tyre, raporton bbc.

Kremlini duket se po merr masa gjithnjë e më drakoniane në përpjekje për të mbajtur nën kontroll narrativën e luftës.

Ndryshe, policia ruse tashmë ka arrestuar qindra protestues që e kundërshtojnë agresionin rus në Ukrainë. /Telegrafi/

Më Shumë

Kapet në flagrancë duke vjedhur një veturë, arrestohet i dyshuari në Prizren

Një person është arrestuar në Prizren, pasi që i njëjti është zënë në flagrancë duke vjedhur një veturë. Sipas raportit 24-orësh të Policisë së Kosovë,...

FIFA planifikon të ndryshojë ‘rrënjësisht’ Kupën e Botës

Faza e grupeve e Katarit 2022 ka përfunduar dhe FIFA tashmë po mendon organizimin e Kupës së ardhshme të Botës, e cila do të...

Lajmet e Fundit