14.8 C
Prizren
E hënë, 20 Shtator, 2021

Rahovec, shtyhet seanca ndaj të akuzuarve për vjedhjen e kapakut të kazanit të rakisë

 Edmond Limanhaxhiu ndodhet në burg kurse Jonuz Mahmetu nuk e ka arsyetuar mungesën në seancën e mbajtur të mekurën ku të dy akuzohen për vjedhjen e një kapaku të kazanit të rakisë me material bakri.

Mungesa e të akuzuarve për vjedhje të rëndë në bashkëkryerje ka bërë që të dështojë seanca e paraparë në Gjykatën Themelore në Gjakovë, dega në Rahovec.

Bashkë me Mahmutin dhe Limanhaxhiun është i akuzuar edhe Neron Hamza, i cili ishte prezent në seancën e së mërkurës.

Gjykatësi Ilir Rashkaj ka thënë se për të akuzuarin Limanhaxhiu është vërtetuar se ndodhet në burg nga fletkthesa e postierit derisa për Mahmutin e ka pranuar në mënyrë të rregullt ftesën për seancë por nuk e ka arsyetuar mungesën, raporton “Betimi për Drejtësi”.

Në mungesë të tyre, gjykatësi Rashkaj, tha se nuk janë plotësuar kushtet ligjore për mbajtjen e seancës.

Ndërsa për seancën e radhës për të akuzuarit Jonuz Mahmuti, tha se do të lëshoj urdhëresë.

Seanca e radhës për këtë rast u caktua me 10 gusht 2021 me fillim në ora 11:00.

Ndryshe, në aktakuzën e Prokurorisë Themelore Gjakovë të ngritur me 23 maj 2016, Jonuz Mahmuti, Edmond Limanhaxhiu dhe Neron Hamza, akuzohen se me 08 prill 2014  në Rahovec në Lagjen e Epërme rreth orës 19:30 me qëllim të përvetësimit pasuror të kundërligjshëm për vete apo për tjetrin, e me qëllim vjedhje, shkojnë së bashku me automjetin e të akuzuarit Edmond, dhe hynë në shtëpinë e të dëmtuarit Golub Kujungjigj.

Në aktakuzës thuhet se të njëjtit në bashkëpunim dhe bashkëveprim, depërtojnë murin rrethues futen brenda dhe vjedhin një kapak kazani të rakisë me material të bakrit dhe e fusin në automjet, e kur policia e vëren të ndaluar automjetin shkojnë në drejtim të tij, e pasi që të akuzuarit vërejnë policinë me të shpejtë ikin nga aty dhe hyjnë në një pyll.

Tutje në aktakuzë thuhet se pasi që policia e bastisin automjetin e ndaluar aty gjejnë kapakun e të njëjtin ia kthejnë të dëmtuarit.

Me këtë sipas prokurorisë të akuzuarit në bashkëkryerje kanë kryer veprën penale vjedhje e rëndë nga neni 327 par.1 pika.1.1 lidhur me nenin 31 të KPRK-së./Betimipërdrejtësi

Më Shumë

Gastronomët dalin me një kërkesë të re pasi filloi të ftohet koha

Masat e vendosura nga Ministria e Shëndetësisë janë ende në fuqi, numri i të infektuarve është ende mbi 250 në ditë. Prandaj edhe trotuaret e...

“Vëllezërit e Bashkuar” ndihmoi ekipin e femrave të “Lirisë” së Prizrenit

Ndërmarrja “Vëllezërit e Bashkuar” ndihmoi sot Klubin Futbollistik të femrave “Liria” e Prizrenit. Kjo ndërmarrje dhuroi pajisje të ndryshme sportive. Kryetari i KF “Liria” e Prizrenit,...

Klopp e do Lewandowskin në Liverpool

Trajneri i Liverpoolit, Jurgen Klopp, dëshiron të ribashkohet me Robert Lewandowskin në Anfield. Klopp synon ta bëjë sulmuesin e Bayern Munich, Robert Lewandowski, blerjen kryesore...

Kosova ngjitet për gjashtë pozita më lartë në renditjen e FIFA-s

Shtëpia më e madhe e futbollit, FIFA, ka publikuar  listën e renditjes së re të Kombëtarëve. Kosova e cila ka qenë më herët në vendin...

Digjen sipërfaqe pyjore në Prevallë

Në Prevallë të Prizrenit raportohet se nga zjarri është përfshirë një sipërfaqe e pyllit, shkurre dhe bari i thatë, raporton PrizrenPress. Njësit e zjarrfikëseve kanë...

Ish-kampioni i botës sfidon Furyn: Jam i vetmi që mund ta mposht

Boksieri britanik David Haye, i rikthyer në ring pak ditë më parë pas tre vjetësh pushim, e që fitoi me vendim unanim të gjyqtarëve...

Totaj: Fitorja jonë do t’i jap fund keqqeverisjes së Haskukës

  Kandidati i PDK-së për kryetar të Prizrenit, Shaqir Totaj, ka zhvilluar sot disa aktivitete parazgjedhore. Ai ka vizituar Ansamblin "Lidhja e Prizrenit", disa hotele si...

Haskuka viziton familjen e kandidatit për asamblist, Osman Krasniqi

Kandidati për kryetar të Prizrenit nga radhët e Lëvizjes VETEVËNDOSJE!,Mytaher Haskuka vizitoi kandidatin për asamblist Osman Krasniqi dhe familjen e tij. Ata diskutuan për zotimet...

Gjykimi ndaj deputetes Vrenezi dhe të tjerëve, prezantohet një e-mail i Haskukës dërguar Kurtit

 Janë propozuar prova të reja nga pala e dëmtuar në gjykimin ndaj Islam Thaqi, Jetmire Vrenezi, Egzonë Morina-Thaqi, Arian Taraku, Isë Bislimaj dhe Shqipëron...

Totaj: Gratë janë shtylla e shoqërisë

Kandidati i PDK-së për kryetar të Prizrenit, Shaqir Totaj, ka vizituar sot bizneset e udhëhequra nga gratë në lagjen ‘Ortakoll’. Ai është shoqëruar nga Vlora...

Për të dytën herë radhazi dështon gjykimi ndaj të akuzuarve në rastin e shpërthimit të eksplozivit në Zhur të Prizrenit

Në Departamentin e Krimeve të Rënda, të Gjykatës Themelore në Prizren ka dështuar të mbahet shqyrtimi kryesor ndaj Iran Badallajt dhe Arben Gashit, lidhur...

Vajza nga Suhareka dyshohet se e ngacmoi profesorin dhe i kërkoi lidhje dashurie

Gjykata ka vendosur t’i caktojë mbrojtës sipas detyrës zyrtare të akuzuarës, A.A se ka ngacmuar profesorin e saj, B.B duke i shkuar edhe në...

Andin Hoti largohet nga PDK’ja

Kryetari i delegacionit të Kosovës në bisedime për çështje e personave të zhdukur, Andin Hoti i cili në mandatin e kaluar ishte pjesë Partisë...

Goditet për vdekje këmbësorja në Prizren, policia kërkon ndihmë për ta identifikuar

Policia e Kosovës po kërkon ndihmë nga qytetarët për të identifikuar viktimën që mbrëmjen e së dielës mbeti e vdekur nga një aksident trafiku...

PSG-Lyon, nga fillimi do të luajë Shaqiri

Paris Saint-Germain dhe Lyoni luajnë sot në kuadër të javës së gjashtë në Ligue 1. Ndeshja do të zhvillohet nga ora 20:45, stadiumin Parc des...

Vdes 73-vjeçari pasi nuk kishte vend për t’u shtrirë në spitale

Një 73-vjeçar amerikan, Ray DeMonia vdiq pasi nuk pati asnjë shtrat të lirë në 43 spitale. Ai nuk po kërkonte trajtim për COVID-19, por kishte...

Lajmet e Fundit