19.8 C
Prizren
E diel, 16 Qershor, 2024

Reagon Krasniqi: Vuçiqi e Vukçeviqi ta njoftojnë Williamsonin për krimet serbe

Jakup Krasniqi14-12Ish zëdhënësi i UÇK-së, Jakup Krasniqi ka reaguar pas vizitës që kryeprokuori i Task Forcës, Clin Williamson i bëri sot Beogradit. Williamson është në fazën përmbyllëse të raportit të tij për krimet e pretenduar nga raporti i ish senatorit, Dick Marty.

Ish zëdhënësi i UÇK-së, thotë se Aleksandar Vuçiq, kryeministër i Serbisë dhe prokurori serb për krime të luftës, Vladimir Vukçeviq është dashur ta njoftojnë Williamsonin për krimet serbe të kryera në Kosovë.

Ja postimi i plotë i Jakup Krasniqit në Facebook:

Vuçiqi dhe Vukçeviqi është dashur ta e njoftojnë Williamsonin për krimet serbe të kryera në Kosovë.

Është e vërtetë e pamohueshme së këta zyrtarë serb nuk kanë mundur t’i dëshmojnë ”krimet” e shqiptarëve të kryera në Kosovë, pasi ato ishin pretendime të shpifura te Dick Martit, të diktuara nga strukturat e organizuara kriminale të regjimit të Millosheviqit në Kosovë. Këtu natyrshëm shtrohet pyetja: Sa strukturat e sotme qeveritare në Serbi, kanë marrë masa për ndriçimin e krimeve të kryera nga makineria policore e ushtarake (shtetërorë) serbe në Kosovë, së paku pas dëbimeve të shqiptare nga të drejtat elementare të tyre për punë e jetë (1989/90)?!

A nuk ishte ajo përpjekje e organizuar shtetërore për shfarosje e cila gjatë luftës 1998/99 u shndërrua në politikë të gjenocidit (dëshmi plani “Patkoi”)?! Sa këta zyrtarë të rinj serbë u distancuan nga ajo politikë gjenocidit e ushtruar nga regjimi i Milloshevicit (të cilët ishin pjesë e atij regjimi), duke kërkuar falje publike për atë politikë?! Pse ata as sot, pas 15/16 viteve nuk mund ta pranojnë këtë të vërtetë të madhe: për politikën e gjenocidit dhe të shfarosjes të ushtruar për dekada në Kosovë?

Nuk e di nëse Uilliamsoni i ka pyetur zyrtarët qeveritarë në Beograd, sesi po shkonin punët me dënimet e krimeve serbe të kryera në Kosovë gjatë luftës? Kur dihet botërisht se regjimi i Milloshevicit është përpjekur t’i mbulonte krimet e veta duke i dërguar të vrarët e të masakruarit shqiptarë në anë të ndryshme të Serbisë, deri edhe në Batajnicë? Madje, as sot e kësaj dite nuk dihet fati i të burgosurve shqiptarë si: Ukshin Hoti, Hafir Shala dhe Xhavit Haziri? Madje nuk dihet as fati i mbi 200 të burgosurve shqiptar të vrarë e të masakruar në Burgun e Dubravës? A janë duke u hetuar kryerësit e këtyre veprave kriminale në Serbinë e Vucicit?

Unë, ndoshta edhe nuk mund ta e di, por po i pyesë, luftëtarët e të “drejtave të njeriut” në Serbi: Si të vlerësohet: Ri ndjekja e viktimave të një regjimi shfarosës, si po veprohet me shqiptarët e Kosovës?! Nuk ka asnjë dyshim se, Serbia e bëri luftën në Kosovë, për pushtimin e tokave të shqiptarëve pa shqiptarët! Për atë politikë, mbase edhe për sot, shqiptari i mirë është vetëm “shqiptari i vdekur”?! Nëse nuk është kështu, le ta dëshmojnë të kundërtën zyrtarët e përmendur.

Më Shumë

Blair: Mbaj mend refugjatët e Kosovës në kampe, më kërkuan ndihmë dhe iu ndihmova, s’pendohem kurrë

Ish-kryeministri britanik, Tony Blair tha në seancën solemne në Kuvendin e Kosovës se 25 vjet pas çlirimit, mbi të gjitha në kujtesën e tij...

Kapen pjesë për makineri të rënda në Vërmicë, arrijnë vlerën e afro 8 mijë eurove

Në hyrje të Pikës Kufitare të Kontrollit në Vërmicë ka arritur një veturë e drejtuar nga një shtetas turk.   Në pyetjen e zyrtarit doganor nëse...

Lajmet e Fundit