14.8 C
Prizren
E martë, 3 Tetor, 2023

Regjistrimi i studentëve të rinj në matematikë, pas presioneve

UP-rektoratiReagon Shoqata Evropiane e Matematikanëve ndaj “mbylljes” së programit të matematikës në UP

Për të mos e mbyllur këtë program sivjet ka bërë thirrje edhe Shoqata Evropiane e Matematikës. Në një letër që kjo shoqatë ua ka drejtuar Ministrisë së Arsimit, UP-së dhe AKA-së thuhet se mbyllja e programit të matematikës në UP, qoftë edhe vetëm për një vit, do të sjellë humbje të mëdha për Kosovën, shkruan Koha Ditore.

Në MASHT thonë se po diskutohen modalitete për lejimin e shpalljes së konkursit për regjistrim në shtator.

Kapiteni i Ballkanit ftohet nga Mali i Zi

Edhe zyrtarisht kapiteni i Ballkanit Edvin Kuç, ka marr ftesë nga Kombëtarja e Malit të Zi. Kuç do të jetë pjesë e skuadrës malazeze për...

Mbi 100 të vdekur nga zjarri në një dasëm në Irak

Një zjarr në një dasëm në Irakun verior la të vdekur të paktën 100 njerëz dhe lëndoi 150 të tjerë, thanë autoritetet të mërkurën. Zjarri...

Lajmet e Fundit