22.8 C
Prizren
E premte, 30 Shtator, 2022

“Reuters” shpërblen Kosovën (Foto)

Refugjatet nga KosovaFotografët e “Reuters”-it këtë javë festojnë 30-vjetorin e shërbimit fotografik dhe për të festuar këtë arritje ata kanë vendosur të sjellin një retrospektivë me fotografitë më dramatike që ilustrojnë tragjeditë njerëzore, natyrore dhe atyre të luftërave.

Ata kanë vendosur që fotografitë t’i publikojnë në tri pjesë.

Ndërsa si fotografinë më të mirë, e cila është pjesë e kopertinës së këtij albumi, fotografët kanë zgjedhur atë të eksodit të kosovarëve gjatë luftës në vitin 1999.

Ndërkohë, në përshkrimin e fotografisë shkruhet, “një grua shqiptare ushqen beben e saj, ku ajo së bashku me dy mijë refugjatë të tjerë, të zhvendosur nga lufta në Kosovë, janë lejuar që të hyjnë në Maqedoni në disa male afër Bllacës”. /Zëri/

Më Shumë

SBAShK-u është në të drejtën e vet – pezullimi i grevës është akt patriotik!

Nga Halil Matoshi Pezullimi i grevës deri në janar 2023 dhe nisja e mësimit më tre tetor (tue i lanë hapësinë Qeverisë për reflektim në...

12 vëllezër e motra thyejnë rekordin botëror me moshë të kombinuar mbi 1058 vjeç

Një familjeje me 12 vëllezër e motra në Spanjë iu dha Rekordi Botëror Guinness kur mosha e tyre e kombinuar u konfirmua si 1058...

Lajmet e Fundit