3.8 C
Prizren
E mërkurë, 29 Nëntor, 2023

Rexhaj: “Dokufesti”, shembulli më i mirë për zhvillimin ekonomik

Rexhaj-drejtuesit e DokufestitLëvizja Vetëvendosje! sot ka vizituar drejtuesit e Festivalit të Filmit Dokumentar “Dokufest” në Prizren. Në këtë takim është diskutuar për kulturën në Prizren si dhe alternativat për zhvillimin e mëtutjeshëm të saj.

Kandidati i VV-së për kryetar te Prizrenit, Arbër Rexhaj tha se “Dokufesti” është shembulli më i mirë se si një iniciativë dhe organizim i mirë i artdashësve, mund të krijoj ngjarje të mëdha kulturore nga të cilat përfiton komuniteti i gjerë.

“Fakti se vetëm brenda 7 ditëve Prizreni përfitoi mbi 3 milion euro, është tregues se kultura tashmë nuk është luks i panevojshëm, por potencial kryesor për zhvillim ekonomik në qytet. Prandaj Lëvizja Vetëvendosje! konsideron se përgjegjësia dhe mbështetja institucionale për aktivitetet dhe ngjarjet kulturore duhet të konsiderohet si obligim, duke i pasur parasysh edhe detyrimet ligjore të pushtetit lokal në zhvillim ekonomik lokal”, tha Rexhaj.

Ndërkaq, drejtuesit e “Dokufest”-it Veton Nurkollari dhe Eroll Bilibani thene se është e pamjaftueshme vetëm sigurimi i infrastrukturës për zhvillimin e aktiviteteve pa ndonjë politikë publike kulturore që do të stimulonte prodhimin kulturor.

“Duke u nisur nga nevoja për zhvillim të aktiviteteve, ndërtimi i kinemave funksionale tashmë është çështje e domosdoshme”./PrizrenPress.com/

Më Shumë

Miratohet projektligji për shpronësim të pronës së paluajtshme dhe tri vendime për pronat me interes publik

Qeveria e Kosovës ka miratuar Projektligjin për Shpronësim të Pronës së Paluajtshme. Ministri i Financave, Hekuran Murati ka thënë se ky projektligj është hartuar sipas...

Erdh dimri, shkollat e Suharekës pa dru e pelet

32 shkolla të komunës së Suharekës nuk janë furnizuar këtë vit me lëndë djegëse për ngrohje. Kjo për arsye se, lënda e kompanisë fituese...

Lajmet e Fundit