8.8 C
Prizren
E mërkurë, 5 Tetor, 2022

Rritet çmimi i grurit dhe vezëve në Kosovë

Agjencia e Statistikave të Kosovës së fundmi ka publikuar statistikat për çmimet në bujqësi.

Nga statistikat e publikuara, shihet që nga muaji korrik deri në shtator, çmimi i i disa produkteve është rritur.

Çmimi i grurit për një kilogram ishte 18 cent në muajin korrik, pastaj në shtator është bërë 21 centë.

Kurse komplet 30 copë i vezëve në korrik ishte 2 euro, kurse në shtator është 2 euro e 10 centë.

Rritje të çmimit ka pësuar edhe kilogrami i patateve. Në korrik ishte 31 cent kurse në shtator është bërë 33 cent.

Sado që janë të vogla këto lëvizje të çmimeve, ndikojnë në xhepin e qytetarëve.

Më Shumë

Qeveria: Rroga e shtatorit u ekzektua vetëm për zyrtarët të cilët kanë dalë në punë

Pas pesë javëve në grevë, nxënësit i janë kthyer sot bankave shkollore, pasi SBASHK-u mori vendim për pezullimin e grevës deri në janar të...

Shqyrtohet vendimi i qeverisë për masat në furnizim me energji

Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti sot do të mbajë mbledhje. Në këtë mbledhje do të bëhet shqyrtimi i Vendimit të Qeverisë për zgjatjen...

Lajmet e Fundit