12.8 C
Prizren
E diel, 2 Tetor, 2022

Shala: Emri dhe krijimtaria e Berishës do të mbesin thesar i çmuar e i përhershëm

Kujtim Shala-ldkMinistri i Kulturës, Kujtim Shala, në një telegram ngushëllimi drejtuar familjes së akademik Engjëll Berishës, ka thënë se vdekja e tij është një humbje shumë e madhe për familjen, miqtë, kolegët dhe për kulturën e kombit në përgjithësi, të cilën ai e kultivoi dhe e përcolli ndër gjenerata përmes punës edukative dhe kontributit shumë të çmuar në fushën e muzikës.

“Ka qenë dhe mbetet shembulli i mësuesit dhe frymëzuesit për breza të tërë të muzicientëve. Engjëll Berisha do të kujtohet për punën e jashtëzakonshme në historinë e muzikës shqiptare. Engjëll Berisha, emri dhe krijimtaria e tij do të mbesin një thesar i çmuar i përhershëm i yni”, thuhet ndër të tjera në telegramin e Shalës.

Më Shumë

Dy gjigandët evropianë në garë për Pau Torres

Qendërmbrojtësi i Villarreal, Pau Torres është në agjendën e disa prej skuadrave më të mira në kontinent për sezonin e ardhshëm. Prej kohësh, 25-vjeçari përflitet...

Shtrenjtohen derivatet

Ministria e Industrisë, Tregtisë dhe Ndërmarrësisë ka përcaktuar tavanin e çmimeve për derivate në 24 orët e ardhshme. Çmimi maksimal i lejuar për shitjen e...

Lajmet e Fundit