21.8 C
Prizren
E shtunë, 22 Qershor, 2024

Në Srebrenicë bie shi

Enver Sulaj

Varret janë shtrirë në fushën e gjerë
Ngado t’i shohësh të del harta e gjelbër e atdheut.

Qirinjtë varg ndriçojnë rrugicat e përgjakura
Shiu s’e shuan zjarrminë e stinës.

Nënat puthin gurët e varreve
Nga minaretë kumbon lutja për shpirtrat që panë antinjeriun.

Në flakë po t’i hedhësh mushkëritë
Frymë do të marrësh nga prushi
Nga dheu
Që i mbrami të bie mbi fytyrë.

Zot,
bëje dhembjen shpresë
Trishtimin – dashuri
Lotin – njomështi!
Në Srebrenicë sot bie shi.

Maj, 2024

Më Shumë

Inspektorët e Prizrenit largojnë materialet e vendosura në hapësirat publike

Inspektorët e Komunës së Prizrenit kanë ndërmarrë një aksion për largimin e pllakave të qeramikës, kubëzave, mermerëve dhe materialeve të tjera të vendosura nga...

Prizreni dhe Porto nënshkruajnë memorandum për bashkëpunim në turizëm, ekonomi, kulturë dhe sport

Kryetari Shaqir Totaj priti sot kryetarin e qytetit Porto të Portugalisë, Rui Moreira, së bashku me një delegacion të gjerë të biznesmenëve portugezë. Gjatë këtij...

Lajmet e Fundit