23.8 C
Prizren
E shtunë, 13 Prill, 2024

ShBA-së i afrohet një rrezik

Uragani i quajtur “Ian” vazhdon të bëhet më i fortë derisa po shkon drejt Floridës. Kjo ka nxitur të bëhen evakuime urgjente pasi paralajmërohen stuhi e rrezikshme në vendet që nuk janë mësuar të goditën drejtpërdrejt nga një uragan.

Florida mund të fillojë të ndiejë zemërimin e Ian-it nga e marta, ndërsa uragani mund ta godas shtetin të mërkurën.

Parashikimet për “Ian”, “kanë treguar një shkallë të paprecedentë të fuqizimit nga një stuhi tropikale në uragan të fuqishëm”, ka thënë meteorologu i CNN, Brandon Miller.

Parashikuesit presin që “Ian” të bëhet një uragan i madh përpara se të godasë SHBA-në, me erëra që arrijnë shpejtësinë 111 mph  (milje për orë) ose më shumë.

Më Shumë

Moti sot me diell dhe shumë i ngrohtë

Për të martën parashikohet të mbajë mot me diell dhe shumë i ngrohtë. Era do fryjë drejtimesh të ndryshme me shpejtësi prej 10-28 km/h. "Temperaturat minimale...

“Gjekovë” huqja drejtshkrimore në tabelë te hyrja e Prizrenit

Në hyrje të Prizrenit kanë gabuar në drejtshkrim në tabelë ku shkruan Gjekovë në vend të Gjakovës Ndërsa ajo në gjuhën serbe është shkruar si...

Lajmet e Fundit