23.4 C
Prizren
E martë, 11 Maj, 2021

Sigal Prishtina – Bashkimi luftojnë për playoff, interesante sfida në Prizren

Super dita e shtunë në Art Motion është mjaft e pasur me ndeshje nga basketbolli.

Xhiro e fundit në Five Star Superligën do t’i ketë dy ndeshje tejet interesante pasi që do të përcaktohet se cilat skuadra kualifikohen në playoff dhe cila skuadër përshëndetet nga elita e basketbollit kosovar.

Me fillim prej orës 17:00, Ponte Prizreni që ka siguruar vendin e parë në tabelë do të jetë nikoqir i Trepçës që do të kërkojë me patjetër fitoren dhe të sigurojë playoffin.

Nga ana tjetër, kryendeshja e javës së fundit do të zhvillohet në kryeqytet.

Sigal Prishtina dhe Bashkimi, skuadra që ndajnë pozitat 6 dhe 7, do të luftojnë për playoff dhe për mbijetesë duke e bërë këtë takim një finale të vërtetë të sezonit të rregullt.

Ndeshja fillon në orën 19:00 dhe këto ndeshje transmetohen në platformën Art Motion.

17:00    PONTE PRIZRENI – TREPÇA 

Në qytetin e Prizrenit, Ponte do t’i bëjë konak Trepçës që do të kërkojë me patjetër fitoren përballë liderëve të Superligës.

Ponte Prizreni, nën drejtimin e Arbnor Rifatit, këtë sezon ka arritur 29 fitore dhe 8 humbe duke blinduar vendin e parë dhe duke prerë biletën direkt për gjysmëfinale të Superligës së Basketbollit të Kosovës.

Nga ana tjetër, Trepça që ka seri të njëjtë me Bashkimin – nga 11 fitore dhe 16 humbje – do të luftojë deri në sekondën e fundit për kualifikim në fazën playoff.

Një humbje eventuale me shumë pikë mund të rrezikonte shumë që të luajë në playout dhe për këtë arsye do të synojë vetëm fitoren ndaj liderëve të tabelës.

Në tri ndeshjet e zhvilluara gjatë këtij sezoni, Ponte ka arritur të fitojë dy herë ndërsa Trepça ka fituar vetëm në një rast.

19:30               SIGAL PRISHTINA – BASHKIMI                

Super ndeshja apo finalja e sezonit të rregullt do të luhet në kryeqytet. Sigal Prishtina dhe Bashkimi do të luftojnë për fazën playoff.

Sigal Prishtinës, skuadra që asnjëherë nuk ka qenë më poshtë se këtë sezon, do t’i duhet një triumf me 7 pikë ose më shumë përballë Bashkimit nëse dëshirojnë playoffin. Një fitore me më pak pikë apo disfatë do t’i bënte kryeqytetasit ta shijojnë playoutin për herë të parë në histori të klubit.

Por, nëse Sigal Prishtina mposhtet dhe Vëllaznimi fiton, atëherë kryeqytetasit do të eliminohen nga Superliga.

Bashkimi nga ana tjetër do të ketë punë më të vështirë se kundërshtarët duke ditur se luajnë si mysafirë. Deri më tani kanë një fitore më shumë se bardhekaltrit, por një humbje do ta barazonte serinë me Sigal Prishtinën dhe me një humbje mbi 7 pikë do t’i linte jashtë playoffit.

Por, djelmoshat e Franko Sterles e dinë që edhe një humbje është e mirëseardhur, por vetëm nëse humbasin me më pak se 7 pikë.

Në tre ndeshje të zhvilluara mes vete këtë sezon, Bashkimi ka arritur të fitojë në dy ndeshjet e para ndërsa Sigal Prishtina ka triumfuar në ndeshjen e fundit.

Më Shumë

Kur pozon në bikini Tayna hiq s’përton ta tregojë ‘zogun’

Tayna ka provokuar sërish. Rep artistja kosovare ndodhet në Maldive, e cila po shijon ca ditë pushime në vendin më të mahnitshëm në botë, shkruan...

Ministri Çeku për rrahjen në ndeshjen Ponte Prizreni-Peja: Veprimet anti sportive do të marrin përgjigjen e merituar

Ministri i Kulturës Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku, ka reaguar pas rrahjes që ndodhi sot në ndeshjen Ponte Prizreni-Peja, duke thënë se sulmet fizike,...

Momenti kur policia arreston disa të rinj në Prizren

Një përleshje fizike mes disa të rinjve ka ndodhur pak më parë në qytetin e Prizrenit. Pas kësaj përleshje fizike është nevojitur edhe ndërhyrja e...

Ylli për të shkruar historinë, Peja për ta ngushtuar epërsinë, takohen sot në përballjen e tretë të finales

Sot do të zhvillohet përballja e tretë e finaleve të “Play-offit” në Superligën e Kosovës në basketboll ndërmjet Pejës dhe Golden Eagle Yllit, raporton...

Zyrtare: Ponte Prizreni e humb në tavolinë ndeshjen me Pejën

Klubi i Basketbollit Ponte nga Prizreni e ka humbur zyrtarisht ndeshjen kundër Pejës, pas incidentit që ka ndodhur dje. Federata e Basketbollit të Kosovës ka...

UEFA pritet ta ndryshojë logon e Champions Leagues

UEFA do të ndryshojë logon e UEFA Champions League këtë vit, zbulon FootyHeadlines. Logoja origjinale dhe tani ikonike e Ligës së Kampionëve është lëshuar në...

Provim shtetëror për mësimdhënësit fillestarë, flasin ekspertët e arsimit

Dukagjin Pupovci, zëvendësministër i Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, ditë më parë ka bërë të ditur se ky dikaster ka në plan që të...

Katër të vdekur nga koronavirusi në Kosovë gjatë 24 orëve të fundit

Katër raste të vdekjes dhe 170 raste të reja me COVID-19 janë regjistruar në 24 orët e fundit në vend, pas testimit të mbi...

Aksident me fatalitet në Malishevë: Vdes një person pasi u godit nga vetura

Një aksident ka ndodhur në fshatin Balincë të Malishevës nga ku ka mbetur i vdekur një person. Vetura ka shkelur këmbësorin pak pasi ky i...

Kishte marrë të dyja dozat e vaksinës Pfizer, gruaja infektohet me Covid dhe humb jetën

Një grua në Nabraska, edhe pse kishte marrë të dyja dozat e vaksinës kundër COVID-19, ka humbur jetën nga Covid Departamenti i Shëndetit dhe Shërbimeve...

Përfaqësuesit e bizneseve: Programi i Qeverisë po favorizon skemat sociale e jo zhvillimin ekonomik

Programi i Qeverisë së Kosovës më shumë ka një komponentë sociale sesa zhvillimore, thotë profesori i ekonomisë, Safet Gërxhaliu. Ndërkohë, për kryetarin e Odës...

Policia dënon 791 qytetarë për mosrespektim të masave antiCOVID-19

Policia e Kosovës edhe dje ka vazhduar me kontrollet rreth respektimit të masave antiCOVID-19. Gjatë 24 orëve të fundit policia ka shqiptuar 791 tiketa në...

Prizren, një vdekje dhe vetëm 2 raste të reja me Covid

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka bërë të ditur se një person i infektuar me COVID-19 ka vdekur në komunën e Prizrenit...

Sot është ditëlindja e Nexhmije Pagarushës

Para 88 vjetësh u lind Nexhmije Pagarusha, e njohur si ikona e muzikës shqiptare. Veprimtaria e saj muzikore 50-vjeçare është aq e gjerë, sa që...

SBASHK do t’i drejtohet gjykatës, kërkon pagesën e shtesave për mësimdhënësit

Sindikata e Bashkuar e Arsimit së shpejti do t’i drejtohet gjykatës për pagesën e shtesave të dala nga një vendim i nxjerr nga qeveria...

Një person tenton të vetëvritet në Suharekë

Një person në fshatin Semetishtë të Suharekës ka tentuar të bëjë vetëvrasje nw orët e para të mëngjesit të së premtes. Ai  ka tentuar të...

Lajmet e Fundit