6.8 C
Prizren
E hënë, 29 Nëntor, 2021

Sindikata ankohet në Kuvend, 75 përqind e policëve në kredi

Kryetarja e Sindikatës së Policisë së Kosovës, Valbona Kamberi, para deputetëve në Komisionin për Çështje të Sigurisë dhe të Mbrojtjes, ka treguar për disa nga pakënaqësitë që kanë punëtorët e PK-së, raporton Gazeta Express.

Kamberi ka thënë se nga 21 pjesëtarë të Policisë së Kosovës që kanë ndërruar jetë në detyrë, familjarët e tyre marrin nga 270 euro në muaj e kanë nga pesë anëtarë.

“21 pjesëtarë i kemi humbë, paguhen ka 270 euro të gjitha këto familje e i kanë nga pesë anëtarë”, thotë ajo.

Sipas Sindikatës së Policisë, me shpresën se do të përmbushej premtimi për rritje të pagave 75 për qind e punëtorëve kanë hyrë në kredi, megjithatë, një gjë e tillë nuk ka ndodhur.

“75 përqind të punonjësve policorë kanë hy në kredi duke mendu që kanë me marrë rrogën me rritje, nuk kanë hy kredi për sy e faqe, për shtëpi e banesa për familjarë. Nuk paguhet as puna e festave, as e vikendeve, mbi 6 mijë punëtorë të policisë punojnë në vikende, s’paguhen se Qeveria s’ka pare”, thotë Kamberi.

“Këto janë kërkesat që i kemi ne, uroj që të përmbushen para se të dalim në protesta, sepse pastaj do të ketë edhe kërkesa tjera, janë dy kërkesa që po i kërkojmë nga ju.

Pakoja emergjente dhe shujta, që janë duke i pritur policët. Mos të na anashkalojnë nga shujtat”, ka thënë ajo. /

Më Shumë

“Emri i fituesit të Topit të Artë, do t’i gëzojë të gjithë”

Çmimi më prestigjioz individual në futboll, Topi i Artë, do t’i dhurohet lojtarit më të mirë në botë për vitin 2021, të hënën më...

Ngrihet aktakuzë ndaj G.K. nga Rahoveci, kishte vrarë vëllanë e më pas ia kishte djegur trupin

Prokuroria Themelore e Gjakovës ka ngritur aktakuzë ndaj G.K. i cili akuzohet se në shkurt të vitit të kaluar ka vrarë e më pas...

Rizvanolli: Qytetarët ta kursejnë energjinë elektrike për ngrohje, çmimet janë pesëfishuar

Ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli ka kërkuar nga qytetarët që të kursejnë energjinë elektrike për ngrohje. Rizvanolli në diskutimin “Dekarbonizimi i sektorit të ngrohjes në...

Punimet në rrjet, KEDS informon për vendet që nuk do të kenë rrymë në Prizren

27.11.2021 Punime të domosdoshme për siguri të sistemit Prizren Nga TS 110/35/10kV Prizreni 1 (H07)do të ndërprehet: NS 35/10kV Prizreni IV (H03) dhe pa tension mbesin të gjitha...

Në Rahovec një burrë kërcënon nënën e gruas

Një grua ka raportuar në polici se bashkëshorti ka kërcënuar nënën e saj. Rasti ka ndodhur në Rahovec. “Viktima femër shtetase e Shqipërisë, ka raportuar se...

Prindërit e saj nuk e pranonin lidhjen, historia e vajzës ruse që u dashurua me djalin nga Kosova

Historia e dashurisë mes Elinës dhe Yllzonit u trajtua këtë të hënë në emisionin e mëngjesit në Abc. Elina nga Rusia dhe Yllzoni shqiptar...

Ish-deputeti Kurteshi pranon se ka hedhur gaz lotsjellës në Kuvend, ish-deputeti Shala mbrohet në heshje

Ish-deputeti Ismajl Kurteshi tha se ka përdorur gazin lotsjellës në Kuvend gjatë seancës më 2015, ndërsa ish-deputeti tjetër, Haxhi Shala e shfrytëzoi të drejtën...

Ngrihet aktakuzë për një asambliste në Prizren

Ndaj një këshilltareje të Kuvendit Komunal në Prizren, S.I. është ngritur aktakuzë për “Mos raportimi ose raportimi i rremë i pasurisë, i të ardhurave,...

Përhapja e Omicronit, infektologët paralajmërojnë se Kosova mund të rrezikohet nga ky variant

Kosova mund të rrezikohet nga përhapja e variantit të ri të coronavirusit, Omicron që ka prekur tashmë shumë vende të botës. Kështu mendojnë infektologët që...

Benzema shpallet fajtorë në rastin e shantazhit ndaj Valbuena-s

Karim Benzema është dënuar me një vit burg me kusht, pasi u shpall fajtor si bashkëpunëtor në tentativën e shantazhit të ish-bashkëlojtarit të tij...

Vdes historiani i njohur kosovar

Ka vdekur historiani Skender Rizaj. Lajmin për vdekjen e ka bërë të ditur nipi i tij Arion Rizaj. Varrimi i të ndjerit bëhet nesër në ora...

Aksident, tre të lënduar në Prizren

Tre persona janë lënduar në një aksident trafiku në Prizren. Të lënduarit kanë qenë pasagjerë të veturës së përfshirë në aksident. “Si pasojë e aksidentit lëndime...

Flet argjendari i plagosur nga tentim grabitja në Prizren – ka këtë kërkesë për organet e rendit

Të hënën, dhjetëra argjendarë prizrenas, kanë mbajtur një protestë para argjendarisë ku të hënën e kaluar grabitës të armatosur kishin plagosur pronarin dhe djalin...

U dënua gabimisht si 18 vjeçar, u shfajësua dhe u lirua si 62 vjeçar

Një burrë nga Misuri i dënuar gabimisht për një vrasje të trefishtë në vitin 1978 dhe i burgosur më shumë se 42 vite është...

Pesë figura të rëndësishme italiane me prejardhje shqiptare

Emigracioni i familjeve me origjinë shqiptare drejt Italisë zë fill që prej shekullit XV dhe XVI si pasojë e pushtimit të Perandorisë Osmane. Shumë prej...

Krasniqi: Me Totajn në Prizren, mori fund keqqeverisja katër vjeçare

Shaqir Totaj, kryetar i zgjedhur i Prizrenit priti sot kryetarin e partisë. Atje, Memli Krasniqi, i pari i PDK’së tha se shkoi për të...

Lajmet e Fundit