5.8 C
Prizren
E shtunë, 26 Nëntor, 2022

Sot përkujtohet regjisorja Arzana Kraja

Qendra Kinematografike e Kosovës dhe Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, përkujtojnë regjisoren Arzana Kraja, në përvjetorin e tretë të ndarjes nga jeta.

Sipas njoftimit, për të kujtuar dhe festuar veprën dhe jetën e Arzanës, sonte nga ora 19:00, QKK-ja organizon shfaqjen e filmit të gjatë artistik të regjisores “Fusha e Mëllenjave”, i cili në këtë rast do të hapë Muajin Evropian të Filmit, që mbahet për herë të parë në Prishtinë dhe organizohet nga Akademia Evropiane e Filmit me partnerin lokal Kino Armatën.

Kontributi i rëndësishëm i regjisores në kinematografinë kosovare manifestohet me një mori veprash artisitike, si autore e filmave të shkurtër, dokumentarëve, realizimeve të shumta televizive dhe filmit të metrazhit të gjatë “Fusha e Mëllenjave”.

Më Shumë

Xhaka: Dashtë Zoti që në Kampionatin e ardhshëm të jenë edhe Kosova e Shqipëria

Nga Katari ky është i grumbulluar me Zvicrën, Granit Xhaka ka folur për emisionin “Favorit” në T7. Mesfushori ka u shpreh se Botërorin e ardhshëm...

Propozimi franko-gjerman në dy faza, mashtrim ordiner!

Behxhet Sh. SHALA – BAJGORA Kujt t’i besohet: Qytetarët e Kosovës, në mungesë të informatave zyrtare po bombardohen me propozime të ndryshëm që lëshohen si...

Lajmet e Fundit