12.8 C
Prizren
E martë, 30 Maj, 2023

Specialja i siguron votat

Partnerët e koalicionit qeverisës kanë arritur t’i bindin shumicën e deputetëve për ta votuar Gjykatën Speciale në fund të këtij muaji, përfshirë këtu edhe disa ligjvënës që fillimisht ishin deklaruar kundër kësaj të fundit.

Burime të gazetës “Zëri” bëjnë të ditur se nuk janë më shumë se 3-4 deputetë të partisë së zëvendëskryeministrit Thaçi (PDK-së) që s’po i binden kërkesës për ta votuar Specialen, përderisa të tjerët tashmë e kanë deklaruar votën e tyre pro.

Një zyrtar i lartë i PDK-së i ka deklaruar gazetës “Zëri” se tashmë nuk ka asnjë rrezik që të dështojë votimi i Gjykatës në Kuvend.

Deputetët e Kuvendit të Kosovës, tha ai, janë të vetëdijshëm se ky është një obligim ndërkombëtar që duhet përmbushur, prandaj, sipas tij, në këtë drejtim nuk ka dilema.

Më Shumë

Parashikimi i moti për sot në Kosovë: Parashihen reshje dhe ulje e temperaturave

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës parashikon që sot mbi vendin tonë të mbajë mot i vranët. Sipas IHMK-së, parashikohet ulje e lehtë e temperaturave. Gjatë ditës mund...

Këtë vit në Rahovec, më pak perime e më shumë drithëra të mbjella |Video

Kushtet klimatike të pranverës së këtij viti nuk ishin të favorshme për bujqit në Kosovë. Por edhe mungesa e punëtorëve ka bërë që në...

Lajmet e Fundit