2.8 C
Prizren
E enjte, 7 Dhjetor, 2023

Stjepan Mesiq shpallet “Qytetar Nderi i Prizrenit”

Kuvendi Komunal i Prizrenit, votoi sot për shpalljen “Qytetar Nderi i Prizrenit”, ish- presidentit të Kroacisë, Stjepan Mesiq.

Shpallja është bërë me iniciativë të kuvendarit të Vetëvendosjes, Karanfil Haxhillari.

Mesiq, është politikan kroat i cili shërbeu si President i Kroacisë nga viti 2000 deri më 2010.

Para se të shërbejë dy mandate pesë vjeçare si president, ai ishte kryeministër i Kroacisë (maj-gusht 1990) pas zgjedhjeve të para shumë-partiake, president i fundit i presidencës së Jugosllavisë (1991) si dhe kryetar i parlamentit kroat (1992–1994).

Mesiq është mik i Kosovës ./PrizrenPress.com/

 

Më Shumë

Prezantohet masa për zbutjen e ndikimit të krizës energjetike

Sot do të bahet prezantimi i masës 1.2 për zbutjen e ndikimit të menjëhershëm socio-ekonomik të krizës energjetike përmes mbështetjes shtesë të njëhershme për...

Prizren, 12 aktakuza ndaj 13 personave

Prokurori i Shtetit ka njoftuar opinionin publik se gjatë 24 orëve të fundit nga prokuroritë themelore janë ngritur gjashtëdhjeteshtatë aktakuza kundër tetëdhjetedy personave, për...

Lajmet e Fundit