22.8 C
Prizren
E hënë, 5 Qershor, 2023

Studentët paguajnë ‘tatim’ te profesorët!

Përfitimet e jashtëligjshme nga pagesat për provime

Rektori premtoi ndryshim, por asgjë nuk ndodhi

Studentët e nivelit master paguajnë nga 2.5 euro për çdo provim që i nënshtrohen dhe këto pagesa nuk i shkojnë Universitetit, por profesorëve që i mbajnë këto provime. Kurse studentët bachelor paguajnë 0.60 euro për çdo provim që i nënshtrohen. Studentët thonë se kjo gjë është absurde, sepse paguajnë dhe paratë e tyre nuk e dinë se ku shkojnë.

Rilind Berisha nga Lëvizja për Integrim e studentëve, thotë se kanë kërkuar nga Këshilli Drejtues të hiqet kjo pagesë, por ndikimi i profesorëve të Juridikut dhe Ekonomikut ka bërë që kjo pagesë të mbetet.

“Kemi kërkuar nga KD të hiqen me vendim këto përfitime të jashtëligjshme të profesorëve, por kemi hasur në rezistencë të profesorëve nga Fakulteti Juridik dhe Ekonomik, ku nëpërmjet ndikimeve të tyre në Këshillin Drejtues të UP-së kane arritur që të vazhdojnë të përfitojnë nga xhepi i studentëve, dhe duke i ngelur studentët në provime ta shtojnë edhe më shumë buxhetin e tyre personal, duke i shikuar studentët vetëm si klientë e jo si studentë të Universitetit publik”, tha ai../Kosova Sot/

Më Shumë

SHBA-ja me “sanksione” Kosovës: S’ka ndihmë me shtetet mosnjohëse, përjashtim nga Defender Europe

Ambasadori amerikan në Prishtinë, Jeffrey Hovenier, u ka thënë përfaqësuesve të disa medieve kosovare, se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ”duhet ta kuptojë se...

Haradinaj u propozon deputetëve: Të shkojmë në mocion për të shkarkuar Qeverinë Kurti

Kreu i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj ka thënë se kryeministri i vendit, Albin Kurti është sinonim i “poshtërimit deri në pabesi”. Haradinaj...

Lajmet e Fundit