14 C
Prizren
E martë, 13 Prill, 2021

Suharekë, ndërpritet shqyrtimi gjyqësor me qëllim të ndryshimit të aktakuzës ndaj të akuzuarit për kanosjen e një personi

Të hënën, në Gjykatën Themelore në Prizren, dega në Suharekë është ndërprerë shqyrtimi gjyqësor në rastin ku Bexhet Bajraktari po akuzohet për kanosje ndaj Edon Bytyqi.

Ndërprerjen e procedurës e ka kërkuar Prokurori Shahadin Destani, i cili gjatë marrjes në pyetje të të dëmtuarit Bytyqi, ka hasur në elementet e një vepre tjetër penale.

Në pyetjen e prokurorit Destani se ’’a e njef të akuzuarin dhe çfarë raporte keni’’ i njëjti është përgjigjur se “e kam njohur prej kohësh, raportet i kemi pas të mira deri në momentin kur nga ai kam huazuar 300 euro dhe në emër të atij borxhi jam detyruar fillimisht të paguaj 320 euro e më pas ma ka marrë veturën “Alfaromeo” ku edhe vëllau nga Gjermania është detyruar ti paguaj 500 euro me qëllim që i njëjti të ma liroj veturën”.

Në pyetjen e prokurorit se “ju thatë se i keni pasur borxh Bexhetit ’’ i njëjti është përgjigjur se ’’ po i kam marr 300 euro nga Bexheti me fajde që për 5 ditë kam me i kthyer 600 euro” është përgjigjur i dëmtuari Bytyqi.

“Në momentin kur i keni marrë borxh, në çfarë gjendje ekonomike keni qenë”, ka pyetur prokurori Destani, i dëmtuari Bytyqi është përgjigjur se “kam qenë i pa punë, i gjendjes së dobët ekonomike”.

Pas këtyre deklaratave nga ana e të dëmtuarit dhe me kërkesën e prokurorit, gjyqtari i çështjes Robert Tunaj, ka ndërprerë shqyrtimin gjyqësor dhe ka obliguar Prokurorin që me akuzën e ndryshuar apo me hetimet e përmbyllura dhe rezultatet e këtyre, ta njoftoi gjykatën brenda afatit prej 60 ditësh.

Ndryshe, sipas aktakuzës së Prokurorisë Themelore në Prizren, i akuzuari Bexhet Bajraktari më 5 janar 2020, në Suharekë, saktësisht në qendrën tregtare “ETC”, seriozisht e kanosë të dëmtuarin Edon Bytyqi në atë mënyrë që pas disa mosmarrëveshjeve paraprake, ditën kritike derisa i dëmtuari ishte duke ngrënë bukë në vendin e lartcekur, i pandehuri afrohet, ia largon bukën dhe i drejtohet me fjalët “ mi jepe qelsat e veturës se po të kapi dhe të gjuaj nga gjami”, me ç’rast të dëmtuarit i shkakton frikë, ankth dhe pasiguri.

Me këto veprime dyshohet se ka kryer veprën penale “kanosje” nga neni 181 paragrafi 1 i KPRK-së. /BetimipërDrejtësi

Më Shumë

Lëshimi i objektit pas skadimit të kontratës, Haskuka: Problem kemi vetëm me partitë opozitare

"VV veç e ka lëshuar objektin dhe po zhvendoset. Problemin e kemi vetëm me partitë opozitare në Prizren". Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka,...

“Torino është qytet i mërzitshëm”, partnerja e futbollistit të Juventusit acaron tifozët dhe drejtuesit e klubit

Shanset që Paulo Dybala të qëndrojë te Juventusi për një kohë të gjatë sa vinë e pakësohen. Bisedimet për rinovimin e kontratës kanë ngecur prej...

Vdiq instrumentisti i njohur Shaqir Hoti nga Hasi

Instrumentisti i njohur kosovar, Shaqir Hoti, ka vdekur të shtunën, kanë njoftuar familjarë të tij. Shaqir Hoti ishte i lindur më 1936, në fshatin Rogovë...

Prizren: Grumbull i qytetarëve pa distancë (FOTO)

Një numër i madh i qytetarëve në Prizren kanë dalë për ta kaluar kohën e tyre të lirë. Në mungesë të qëndrimit në kafiteri dhe...

9 të vdekur e 571 raste të reja me COVID-19

Gjatë 24 orëve të fundit janë testuar gjithsej 4.351 mostra, prej të cilëve rezultojnë 571 raste pozitive. Raportohen 9 raste të vdekjes me SARS CoV-2...

FFK-ja përkrah Challandesin, por s’ia garanton gjatë vendin në stolin e Kosovës

Përzgjedhësi i Përfaqësueses së Kosovës, Bernard Challandes, është përballur me kritika të ashpra nga ata që e përcjellin futbollin në Kosovë. Kritikat në adresë...

Moti sot me diell dhe vranësira

Instituti Hidrometeorologjik ka njoftuar se të enjten parashihet të mbajë mot me vranësira të shpërndara dhe me diell. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet -3...

A do ta prishë agjërimin e Ramazanit, vaksina për Covid-19?

Ekziston një konsensus shkencor në të gjithë botën se vaksinimi gjatë agjërimit nuk e komprometon agjërimin në muajin e Ramazanit. Ndërsa muaji i Ramazanit fillon...

Nagavci: Mësimi sot filloi pa pengesa, për javën e ardhshme do të vendoset sipas rekomandimeve

Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci ka bërë të ditur se në këtë formë të mësimit do të vazhdohet këtë javë,...

Osmani: Kavalli i Bacës Shaqë pushoi, por tingujt e tij do të jehojnë ndër breza

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, ka thënë se instrumentet e muzikës si okarina, fyelli e kavalli, mbetën pa mjeshtrin e madh Shaqir Hotin. Ajo ka...

Vaksinohet 101 vjeçarja nga Prizreni

E moshuara Naile Memaj nga Zhuri i Prizrenit, gjatë ditës së sotme është vaksinuar nga shërbimi mjekësor i QKMF-së në Prizren. Ajo është ndër personat...

Shtatë legjendat e muzikës që vdiqën në moshën 27 vjeçare

Ikona të shumta të industrisë së muzikës pësuan vdekje në moshë të re. Por, shumë nga ta rastisën që nga jeta të ndahen pikërisht...

Prizreni, komuna e parë me Pikë Vrojturse

  Prizreni, tanimë do ketë edhe një ofertë të re turistike, Pikën Vrojtuese (View Point), nga ku qytetarët dhe turistët mund t’i shikojnë e t’i...

Alarmante: 93 raste të reja me Covid në Prizren

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 642 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 80.132 raste, kurse...

Për 24 orë policia gjobiti 829 qytetarë për mosrespektim të masave antiCOVID-19

Qytetarët në vazhdimësi janë duke u gjobitur nga Policia e Kosovës, pasi nuk janë duke i respektuar  masat e marra nga institucionet shëndetësore e...

Konjufca në Lubizhdë: Dëshmorët dhe martirët i vunë themelet e shtetit tonë

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, bëri homazhe dhe vendosi lule në Kompleksin Memorial në Lubizhdë të Hasit, në nderim të 8 dëshmorëve...

Lajmet e Fundit