1.8 C
Prizren
E martë, 5 Dhjetor, 2023

Thaçi-Mustafa shuajnë spekulimet e AAK-së

HashimThaci-IsaMustafaKryeministri Hashim Thaçi dhe kryetari i LDK-së Isa Mustafa u takuan sot për të biseduar për reformën zgjedhore dhe për Zgjedhjet e përgjithshme. Qëndrimit të AAK-së për mbajtjen e zgjedhjeve të menjëhershme, dy liderët i janë përgjigjur me qëndrimin e përbashkët për mbajtjen e zgjedhjeve në pjesën e parë të vitit, pas miratimit të reformës zgjedhore.

Të dy kryetarët u pajtuan për koordinimin e axhendës politike në muajt në vazhdim. Ata u pajtuan që reforma zgjedhore të përfundohet nga Komisoni Parlamentar dhe Qeveria brenda gjysmës së parë të muajit mars ta procedojë për miratim në Kuvend.

Po ashtu, u ra dakord që të bëhen të gjitha përgatitjet për zgjedhje të lira, demokratike dhe të mbikëqyrura nga vëzhgues ndërkombëtarë, për cfarë edhe do të bëhet kërkesë zyrtare në BE, OSBE etj.

Të dy kryetarët kërkojnë që përgatitjet e duhura të kryhen në koordinim me subjektet politike dhe me konsensus të Kuvendit të shkohet në Zgjedhje të përgjithshme në gjysmën e parë të këtij viti. Në ditët në vijim, do të zhvillohen takime edhe me liderët e subjekteve të tjera politike.

Më Shumë

Prokuroria kërkon dënimin e zyrtarëve komunalë të Malishevës, mbrojtja lirimin e tyre

Prokurorja Dëshirë Jusaj, në fjalën përfundimtare të hënën në Gjykatën Themelore në Gjakovë, ka kërkuar dënimin e të akuzuarve Remzi Mazreku, Jakup Shurdhaj, Besnik...

Osmani takon presidentin e Emirateve, flasin për thellimin e bashkëpunimit

Presidentja Vjosa Osmani është takuar me presidentin e Emirateve të Bashkuara Arabe, Sheikh Mohamed bin Zayed Al Nahyan, me të cilin ka diskutuar për...

Lajmet e Fundit