16.8 C
Prizren
E mërkurë, 5 Tetor, 2022

Thaçi sigurohet për deputetët serbë

Hashim Thaçi ne KuvendKryeministri i Kosovës Hashim Thaçi, është duke e përgatitur skenarin për ruajtjen e fuqisë në Kuvend, në rast të formimit të një grupi parlamentar nga Fatmir Limaj e Jakup Krasniqi.

Formimi i një grupit të tillë, nga këta dy ish-udhëheqës të lartë të PDK-së, mund t’ia rrëmbejnë partisë së Thaçit disa deputetë, gjë që do të ndikonte në humbjen e fuqisë përfaqësuese të pozitës në Kuvend, shkruan “Tribuna”.

Nait Hasani, Hydajet Hyseni dhe Flora Brovina, janë disa nga deputetët e PDK-së të cilët që një kohë të gjatë kanë qëndrime të kundërta me GP të PDK-së, dhe njihen si njerëz të afërt të Limajt e Krasniqit.

I vetëdijshëm për këtë, kryeministri dhe kryetari i PDK-së, Hashim Thaçi, pritet ta themelojë Ministrinë e Shtetit e cila do të jetë pa portofol dhe e cila, siç merr vesh gazeta, pritet t’i takojë Grupi parlamentar serb në Kuvendin e Kosovës “Ardhmëria e Përbashkët”.

Më Shumë

Burri në Suharekë raporton se i është zhdukur gruaja

Një grua është raportuar e zhdukur në Suharekë që nga data 2 tetor, ka njoftuar Policia në raportin 24-orës të martën. Rastin e ka paraqitur...

Anulohet lufta në mes të Joshuas dhe Furyt: Promovuesi Heran jep detajet

Eddie Hearn ka deklaruar se ndeshja e propozuar mes Anthony Joshuas dhe Tyson Furyt është anuluar. Një ndeshje ëndrrash mes dy peshave të rënda britanike...

Vranët dhe me shi

Lajmet e Fundit