35.8 C
Prizren
E hënë, 15 Korrik, 2024

Tigist Assefa thyen rekordin botëror të maratonës

Atletja e Etiopisë, Tigist Assefa theu rekordin botëror të maratonës në Berlin, duke vrapuar më shumë se dy minuta nga më e mira e mëparshme.

Ajo ka arritur një kohë jozyrtare prej dy orë, 11 minuta e 52 sekonda, transmeton “The Guardian”.

26vjeçarja, e cila vendosi rekordin e kursit me një më të mirë personal vitin e kaluar, theu rekordin e kenianes Brigid Kosgei prej dy orësh, 14 minutash dhe katër sekondash të vendosur në 2019.

Më herët, në garën për meshkuj, keniani Eliud Kipchoge fitoi maratonën e tij të pestë në Berlin – në dy orë, dy minuta dhe 42 sekonda.

Ishte një kohë pak mbi rekordin (2.01:09), të cilin ai e vendosi vitin e kaluar në rrugët e kryeqytetit gjerman.

Në moshën 38-vjeçare, Kipchoge bëhet maratonistja më e suksesshme në Berlin me pesë fitore (2015, 2017, 2018, 2022 dhe tani 2023), një më shumë se etiopiani Haile Gebrselassie (2006, 2007, 2008 dhe 209).

Më Shumë

Lajmet e Fundit