18.8 C
Prizren
E shtunë, 3 Qershor, 2023

Turqia kërcënon forcat e Haftarit në Libi

Ankaraja zyrtare ka paralajmëruar sot se do t’i konsiderojë forcat e gjeneralit libian Khalifa Haftar objektiva të ligjshme nëse sulmet ndaj interesave turke në Libi vazhdojnë.

Turqia kërcënon forcat e Haftarit në Libi

Turqia mbështet Qeverinë e njohur ndërkombëtarisht të Marrëveshjes Kombëtare (GNA) të Libisë dhe ka nënshkruar një marrëveshje për bashkëpunim ushtarak me GNA, e cila po përpiqet të mbrohet nga sulmi i forcave të Haftar.

Ankaraja i konsideron forcat e Haftarit, të mbështetur nga Emiratet e Bashkuara Arabe, Egjipti dhe Rusia, si puçistë.

“Nëse ata synojnë misionet dhe interesat tona në Libi, ne do t’i konsiderojmë forcat e Haftar si objektiva të ligjshme,” tha Ministria e Jashtme turke në një deklaratë, e cila gjithashtu kritikoi Kombet e Bashkuara për dështimin për të ndërmarrë veprime për shkak të sulmeve të Haftar.

“Është e papranueshme që OKB të heshtë në lidhje me këtë gjakderdhje”, thuhet në deklaratë

Më Shumë

Thaçi vjen në Kosovë (FOTO)

Ish-presidenti i Kosovës Hashim Thaçi, gjendet në Kosovë. Klankosova.tv mëson se arsyeja e ardhjes së tij është për ta vizituar nënën e tij, e cila...

Vazhdojnë pushimet luksoze në Egjipt, kjo është ‘sefaja’ që po e bëjnë Arjola e Adriana

Dy aktoret e njohura shqiptare, Adriana Matoshi dhe Arjola Demiri, janë shoqe shumë të mira me njëra-tjetrën. Përveç projekteve të përbashkëta në sferën profesionale, ato...

Mona Liza

Lajmet e Fundit