17.8 C
Prizren
E mërkurë, 5 Tetor, 2022

Ushtarët italianë të KFOR-it riparojnë gjeneratorin e oksigjenit në Spitalin e Prizrenit

Ushtarët italianë të Komandës Rajonale të KFOR-it Perëndim azhurnuan gjeneratorin mjekësor të oksigjenit të vendosur në spitalin rajonal të Prizrenit.

Hapësira shëndetësore u shërben mbi 240,000 qytetarëve në një komunë ndër më të goditurat nga pandemia Covid19 dhe impianti i ri do të rrisë në mënyrë të dukshme aftësitë e trajtimit për pacientët me Covid19 falë kapacitetit të tij prej 18 metër kub/orë.

Projekti u financua nga Ministria Italiane e Mbrojtjes dhe u zbatua nga regjimenti i 5-të i artilerisë “Superga” i Ushtrisë Italiane.

KFOR-i po kontribuon në përgjigjen lokale ndaj Covid19 përmes dhurimit të pajisjeve të mbrojtjes personale dhe duke lehtësuar shpërndarjen e ndihmës nga vendet aleate dhe partnere të NATO-s.

Më Shumë

KKSB-ja diskuton për sigurinë e shkollave në Prizren

Këshilli Komunal për Siguri në Bashkësi (KKSB), i kryesuar nga Kryetari i Komunës së Prizrenit, Shaqir Totaj, sot, mbajti takimin e tretë në sallën...

UEFA: Kosova nuk mund të jetë në një grup me Serbinë dhe Bosnjën

Para hedhjes së shortit kualifikues për Kampionatin Evropian 2024, i cili është planifikuar më 9 tetor në Frankfurt, UEFA ka njoftuar për disa rregulla...

Vdekja e turpit!

Lajmet e Fundit