22.9 C
Prizren
E martë, 22 Qershor, 2021

Vdes në moshën 70-vjeçare ylli i serisë “The Bill” – Ben Roberts

Aktori Ben Roberts, i njohur për portretizimin e rolit të kryeinspektorit Derek Conway në serinë “The Bill”, që ishte transmetuar nga viti 1987 deri më 2002, ka vdekur të enjten në moshën 70-vjeçare.

Vdekja e tij është konfirmuar nga ish-agjenti i aktorit, i cili e ka quajtur Robertsin aktor “të mrekullueshëm” që ka pasur “një karrierë të gjatë në teatër, televizion dhe film”.

Personazhi i Robertsit në dramën policore ishte ai i një polici tipik të kohës më të vjetër dhe prej negociatori të trajnuar. Seria kishte përfunduar me vrasjen e Conwayit, kur i ishte hedhur një bombë në veturën e tij.

Më pasm ai ishte paraqitur në versionin e filmit të vitit 2011 “Miss Peregrine’s Home for Peculiar Children”, me regji të Tim Burtonit.

I lindur në Bangor më 1950, Roberts ka debutuar me paraqitjen e tij në filmin “A Woman’s Place” më 1978. Ai ka luajtur edhe në serialet “The Professionals”, “Angels” dhe në një episod të serisë “Doctor Who”, në vitin 1984.

Ai ka lënë prapa vetes bashkëshorten Helen Lloyd, ish-narratore e audiolibrave.

Ben Peyton, që është shfaqur në “The Bill” në fillim të viteve 2000, e ka rikujtuar Robertsin si “aktor të madh dhe njeri i mrekullueshëm”.

“Të dy ishim larguar nga ‘The Bill’ në të njëjtën ditë në vitin 2001”, ka kujtuar ai në “Twitter”. “Ai erdhi në dhomën time në sheshxhirim dhe më tha: ‘Kanë gabuar me emrat tanë. Ti është dashur të largohesh dy herë!’”.

“The Bill”, që ka debutuar në vitin 1984, ka përshkruar jetën në një stacion fiktiv policor “Sun Hill”, në jug të Londrës.

Fundi i serisë është shënuar më 2010 pas 27 vjetësh transmetim, 26 sezonesh dhe plot 2.425 episodesh.

Më Shumë

Të shtunën dhe të dielën nuk do të ketë vaksinim anti-Covid në Prizren, procesi vazhdon të hënën

Të shtunën dhe të dielën nuk do të realizohet procesi i vaksinimit anti-Covid në Prizren. Drejtori i QKMF-së në Prizren, Xhevat Elezkurtaj, ka njoftuar të...

Sërish shpallet i pafajshëm ish-inspektori i Komunës së Prizrenit i akuzuar për keqpërdorim të detyrës

 Ish-inspektori i tregut në Komunën e Prizrenit, Fatmir Gashi është shpallur sërish i pafajshëm nga Gjykata Themelore në Prizren. Ai akuzohej se kishte keqpërdorur pozitën...

Kritikoi Kinën/ 500 policë në redaksinë e një gazete, i kontrollohen kompjuterët

Rreth 500 policë i bastisën zyrat e gazetës “Apple Daily” në Hong Kong. Autoritetet pretendojnë se raportimet e kësaj gazete e shkelin ligjin kombëtar...

Oda e Hotelierisë kërkon të zyrtarizohet vendimi për hapjen e sallave të ahengjeve

Oda e Hotelierisë dhe Turizmit të Kosovës kërkon të dijë pse nuk po bëhet zyrtar vendimi për hapjen e sallave të ahengjeve të ndryshe. OHTK...

Lëndohet një fëmijë në Muradem të Prizrenit, dërgohet në QKUK në Prishtinë

Një fëmijë nga fshati Muradem i Prizrenit, për shkak lëndimeve, është dërguar me urgjencë në QKUK të Prishtinës. Policia nuk ka dhënë detaje për rrethanat...

4 pacientë me Covid po trajtohen në Spitalin e Prizrenit

63 pacientë me COVID-19 janë duke u trajtuar në kuadër të klinikave dhe spitaleve në Kosovë. Nga këta 63 pacientë prej tyre 22 janë konfirmuar...

Bayern Munich synon transferimin e yllit të Holandës që po shkëlqen në EURO 2020

Holanda e ka nisur shumë mirë Euro 2020. Dy fitore në dy ndeshjet e para dhe një nga të paktat skuadra si ka siguruar...

Gjendja e sigurisë në shkollat e Prizrenit vlerësohet e mirë

Këshilli Komunal për Siguri në Bashkësi ka mbajtur të martën mbledhjen e parë për vitin 2021. Mbledhja u mbajt nën kryesimin e kryetarit të Komunës...

Dy raste pozitive me Covid në Kosovë

Nga 1.328 teste të kryera në 24 orët e fundit, në Kosovë janë regjistruar vetëm dy raste pozitive me COVID-19. Rastet janë nga qyteti...

MASh-i merr vendim, me këtë datë përfundon viti shkollor

Ministria e Arsimit dhe Shkencës ka ndryshuar datat e përfundimit të vitit shkollor për këtë vit. Sipas një vendimi të MASHT-it, që e ka nënshkruar...

Rinovimi i Messit, Laporta jep përditësimet e fundit: Do të doja të na thoshte ‘po’ sa më herët

Gazeta katalunase, La Vanguardia, ka publikuar në intervistë me presidentin e Barcelonës, Joan Laporta, në të cilën ai ka dhënë përditësimet e fundit lidhur me...

Rinia e PDK-së përkujton Ukshin Hotin

Rinia Demokratike e Kosovës (RDK) sot ka përkujtuar ditëlindjen e profesorit dhe veprimtarit, Ukshin Hoti, në Krushë të Madhe. Përmes një statusi në rrjetin social...

142 vite nga lindja e Luigj Gurakuqit

Luigj Gurakuqi ka qenë njëri ndër personalitetet kryesore të Lëvizjes sonë atdhetare dhe demokratike. I përkushtuar tërësisht ndaj çështjes së Atdheut, veprimtaria e tij...

Në 78 vjetorin e lindjes, veshje dhe libra të Ukshin Hotit vendosen në Shtëpinë Muze

Sot shënohet 78 vjetori i lindjes së njërit ndër intelektualët dhe veprimtarët më të shquar kosovarë, Ukshin Hotit, shkruan KultPlus. Ukshin Hoti ka qenë dhe...

Kuvendi miratoi anëtarët e Komisionit për dhënien e Provimit të Jurisprudencës

Me 70 vota për, 1 kundër dhe asnjë abstenim Kuvendi i Kosovës miratoi anëtarët e Komisionit për dhënien e provimit të  Jurisprudencës.   Emrat e...

Vdekja e foshnjes 3 javëshe në Suharekë, flet Kryeprokurori i Prizrenit

Një foshnje 3 javëshe është sjellë dje pa shenja jete dje në Qendrën Emergjente në Suharekë. Mjeku ka konstatuar vdekjen e foshnjës, ndërsa shkaqet...

Lajmet e Fundit