25.8 C
Prizren
E mërkurë, 4 Tetor, 2023

Vetëvendosje thotë se Qendra Historike e Prizrenit, po degradohet

Lëvizja Vetëvendosje në Prizren thotë se Qendrës Historike të Qytetit, po degradohet.

“Vendosja e shtëpizave në ‘Sheshin e Lidhjes’ – Qendrën Historike, pa pëlqimin dhe koordinimin me organet e trashëgimisë kulturore është shkelje e legjislacionit të trashëgimisë kulturore’.

“Lëvizja Vetëvendosje në Prizren shprehë shqetësimin e saj me shkeljet e vazhdueshme ligjore që po i bënë pushteti lokal në fushën e Trashëgimisë Kulturore”.

Reklamë

Bëhu me banesë  në super lokacion, pranë qendrave tregtare Galeria Shopping Mall,  dhe Abi Çarshia, Qëndra Mjeksis Urgjente 100m , Stacioni i Autobusëve 100m.

Mob: +383 44 128 112

Email: info@renelualtahiri.com

Web: www.renelualtahiri.com

“Njëkohësisht i bëjmë thirrje kryetarit të komunës së Prizrenit, Shaqir Totaj që të mos vazhdojë edhe më shumë me degradimin e Qendrës Historike të Qytetit. Për çdo aktivitet kulturor ose të ndonjë natyre tjetër që planifikon të zhvillohet në Qendrën Historike të Prizrenit të respektohet ligji përkatës, të njoftohen me kohë autoritetet kompetente të cilat monitorojnë, zbatojnë dhe planifikojnë aktivitete në fushën e trashëgimisë kulturore”, thuhet në reagimin e VV-së në Prizren./PrizrenPress.com/

Mund të jetë një imazh i 11 persona, Camogli dhe Stari Most

Moti sot me diell dhe pjesërisht i vranët

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës, njofton se sot mban mot me diell dhe pjesërisht i vranët. Do të ketë rritje të lehta të temperaturave maksimale. “Minimalet do...

Kur duhet t’i lëvizini një orë pas akrepat e orës

Edhe pse Bashkimi Evropian para disa vitesh njoftoi se do të shfuqizonte orën verore dhe dimërore dhe do të miratonte një të unifikuar, kjo...

Lajmet e Fundit