18.8 C
Prizren
E diel, 26 Maj, 2024

Në Prizren shfaqet filmi i metrazhit të gjatë “Lost lives”

Nën organizim të Ambasadës së Britanisë së Madhe në Kosovë dhe “DokuFest”-it, në DokuKino u shfaq filmi i metrazhit të gjatë “Lost lives” (Jetët e humbura), i frymëzuar nga libri me të njëjtin emër, që premierën e kishte në vitin 2019, në 50-vjetorin e fillimit të konfliktit të armatosur në Irlandën e Veriut.

Pas filmit, në një panel për të diskutuar për këtë vepër artistike dokumentare, u tha se libri “Lost lives” është i vetmi që ka regjistruar të gjitha viktimat e kësaj tragjedie njerëzore, 3700 jetë të humbura, dhe shërben si një kujtesë e qëndrueshme se pse Irlanda e Veriut nuk duhet të kthehet më në konflikt në shkallë të gjerë.

“Falënderoj ambasadorin e Britanisë së Madhe, Nicholas Abbott, për këtë iniciativë dhe për mundësinë që i dha publikut prizrenas të përjetoj një moment të jashtëzakonshëm përmes kësaj ngjarjeje kinematografike që trajton të shkuarën duke shikuar nga e ardhmja”, u shpreh kryetari i Prizrenit, Shaqir Totaj.

Më Shumë

Policia shqipton mbi 2 mijë 4 qind gjoba në trafik brenda 24 orëve

Policia e Kosovës ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit ka shqiptuar 2468 gjoba në trafik. Sipas policisë, gjatë kësaj periudhe kohore janë evidentuar...

Chris Hemsworth do të nderohet me një yll në “Walk of Fame” në Hollivud!

Superylli i Marvel, Chris Hemsworth është planifikuar të marrë një yll në "Walk of Fame" në Hollivud. Aktori i "Thor" do të jetë personazhi...

Lajmet e Fundit