6.8 C
Prizren
E diel, 4 Dhjetor, 2022

Vitin e kaluar, 244 qytetarë të Prizrenit hoqën dorë nga shtetësia e Kosovës

Numri i kosovarëve që duan ta braktisin atdheun po rritet, dita-ditës.

Vetëm vitin e kaluar, 244 qytetarë të Prizrenit kanë aplikuar që të heqin dorë nga shtetësia e Kosovës.

Drejtori i Administratës në Prizren, Edin Shehu tha se në mesin e tyre janë edhe 30 fëmijë.

“Fëmijët që kanë aplikuar për të hequr dorë nga shtetësia e Kosovës kanë qenë nën përcjellje të prindërve”, tregon Shehu, shkruan “PrizrenPress”.

Ai tha se kërkesa e qytetarëve për të hequr dorë nga shtetësia është shqetësuese.

Ndërkaq, qytetarët konsiderojnë se një nga arsyet e lirimit nga nënshtetësia e Kosovës dhe marrja e shtetësisë së një shteti tjetër, përveç tjerash, është edhe ngecja që ka shënuar vendi në zhvillimin e gjithmbarshme, në veçanti atë ekonomik.

“Gjendja e rëndë ekonomike dhe pa perspektiva në Kosovë është një arsye më shumë” , thotë Besim Berisha nga Prizreni.

Sipas tij, të rinjtë nuk po shohin perspektivë në Kosovë.

“Me jetu në Kosovë është humbje kohe”, shprehet ai. /PrizrenPress.com/

 

 

 

Më Shumë

Vdes ish-gazetari Seremb Gjergji

Ka vdekur ish gazetari i njohur kosovar, Seremb Gjergji. Ai gjithashtu në vitin 2016 ishte kandidati i pavarur për president të Republikës së Kosovës Seremb...

Arrestohet një 82-vjeçar në Prizren për dhunë në familje

Policia e Kosovës ka arrestuar të enjten një 82-vjeçar në Prizren, nën dyshimin se ka kryer dhunë ndaj familjarëve të tij. Sipas njoftimit të Policisë,...

Moti për sot

Lajmet e Fundit