13.8 C
Prizren
E shtunë, 30 Shtator, 2023

Vonesat e FIFA-s shqetësojnë SHBA-të për Kupën e Botës 2026

Edhe pse kjo ngjarje është ende gati tre vjet larg, Shtetet e Bashkuara kanë filluar të shqetësohen për Kupën e Botës 2026, të cilën SHBA-të do ta organizojnë së bashku me Meksikën dhe Kanadanë.

Kjo u zbulua në një studim të gjatë të “New York Times”, i cili nënvizon se si duke filluar nga ky edicion i turneut, FIFA ka vendosur të organizojë nga brenda përgatitjet për Kupën e Botës, veprim i cili – në idetë e organit drejtues të futbollit global – duhej të thjeshtonte planifikimin e ngjarjes.

Por ndërsa ekipet kombëtare fillojnë fazat e ndryshme të kualifikimit për turneun, qytetet në të gjithë Shtetet e Bashkuara po përjetojnë zhgënjim në rritje me ritmin e përgatitjeve dhe komunikimeve të FIFA-s dhe mungesën e qartësisë për rolet e tyre në atë që do të jetë eventi sportiv më i pasur i vënë ndonjëherë në skenë në tokën amerikane.

Asociation “Loyola-Gymnasium” shpall një vend të lirë për mësimdhënës/e të gjuhës angleze

Qytetet dhe stadiumet nuk e dinë ende, për shembull, sa ndeshje do të organizojnë dhe as në cilat data.

Rregullat e paqarta të sponsorizimit i penguan qeveritë vendore të siguronin marrëveshje për të mbuluar miliona dollarë para publike që ishin zotuar të sillnin në tryezë.

Dhe vonesat në punësim mund ta lënë FIFA-n pa profesionistë me përvojë në marketing dhe mikpritje, shifra të nevojshme për organizimin e turneut.

Njëfarë qartësie mund të vijë në javët në vijim, kur FIFA më në fund do të zbulojë orarin e plotë të ndeshjeve për turneun, duke përfshirë qytetin që do të presë finalen.

FIFA ka ngushtuar zgjedhjen e saj në dy pretendentë: New York dhe Arlington.

Organi i futbollit planifikon të bëjë një njoftim muajin e ardhshëm ose, më së voni, në nëntor, në mënyrë që të përmbushë afatin e vetëvendosur për publikimin e orarit deri në vjeshtë.

E dhënë në tre shtete të ndryshme, Kupa e Botës 2026 ka qenë gjithmonë një sfidë monumentale e planifikimit.

Asnjë ngjarje e mëparshme sportive nuk do të krahasohet me shkallën e saj: më shumë se 100 ndeshje, të luajtura në 16 qytete në tre vende gjatë një muaji.

Ngjarja ka kërkuar tashmë koordinimin e organeve të shumta federale si për arsye sigurie, ashtu edhe për të lehtësuar lëvizjen e tifozëve që ndjekin ekipet e tyre përtej kufijve të Shteteve të Bashkuara, Meksikës dhe Kanadasë.

Përpjekjet e qeverisë udhëhiqen nga Këshilli i Sigurisë Kombëtare, i cili në fillim të këtij viti filloi të koordinojë takimet që përfshinin gjithashtu përfaqësues nga FIFA dhe futbolli i SHBA-ve.

Shtëpia e Bardhë koordinoi takime të ngjashme për Lojërat Olimpike të Los Anxhelosit, një ngjarje që nuk do të zhvillohet deri në vitin 2028.

Megjithatë, ky planifikim filloi vite më parë, pjesërisht sepse linjat e komunikimit ishin shumë më të qarta dhe sepse Los Anxhelosi ka krijuar një organizim komision shumë kohë përpara FIFA-s.

FIFA ndryshoi gjithashtu formatin e turneut në mes të rrugës dhe e bëri këtë për herë të dytë në mars, një lëvizje që do të kërkojë mbajtjen e 104 ndeshjeve në total, nga 64 aktuale.

Me FIFA-n përgjegjëse për përgatitjet për vitin 2026, Futbolli Amerikan e gjeti veten kryesisht të përjashtuar nga vendimet madhore.

Një pjesë e vështirësive dhe zhgënjimit lidhen edhe me paratë. Duke marrë kontrollin total të organizimit të eventit të saj më të madh, FIFA ka më shumë ndikim në mënyrën se si mund të tregtohet Kupa e Botës.

Parashikimet e tij të të ardhurave janë pothuajse dyfishi i shifrave të pritura për Qatar-in 2022, por qytetet ende të zhytur në negociata me FIFA-n mbi pjesën e tyre të të ardhurave, të tilla si sponsorizimet lokale dhe paketat e mikpritjes, kanë frikë se do të humbasin përfitimet komerciale.

Në të njëjtën kohë, marrëdhëniet e FIFA-s me qeverinë amerikane gjithashtu duket se janë ftohur.

Presidenti i saj, Gianni Infantino, ishte një vizitor i shpeshtë në Shtëpinë e Bardhë gjatë administratës Trump.

Megjithatë, ekzekutivi nuk e ka vizituar ende Shtëpinë e Bardhë qëkurse Trump u largua nga detyra dhe marrëdhënia e tij me lidershipin aktual amerikan nuk është aq e ngushtë.

Infantino kishte shpresuar të takohej me Sekretarin e Shtetit Antony Blinken në Kupën e Botës në Qatar në fund të vitit të kaluar, por Blinken thuhet se refuzoi të caktonte kohën në programin e tij.

Marrë dhe përshtatur nga “Calcio e Finanza” për Albanian Post

 

Moti sot me diell e vranësira, diku edhe shi e rrufe

Sot në Kosovë pritet të mbajë mot me diell, por edhe me vranësira të shpërndara. “Vranësirat vende-vende mund të sjellin shi dhe shkarkime rrufesh.Temperaturat minimale...

Feronikeli ’74 me rikthim të çmendur ndaj Lirisë, fitojnë Drita dhe Ballkani

Drita dhe Ballkani kanë arkëtuar pikët e plota ndaj Prishtinës, respektivisht Malishevës derisa Feronikeli ’74 bëri një përmbysje të çmendur për pikët e plota...

Fitorja e Kosovës

Lajmet e Fundit