19.8 C
Prizren
E diel, 16 Qershor, 2024

Ylber Vata shpallet qytetar nderi i Prizrenit

Në një seancë solemne të Kuvendit të Komunës, u shpall sot Qytetar Nderi i Prizrenit, dr. Ylber Vata, i cili në ditët më të këqija të historisë sonë të re trajtoi dhe mjekoi shqiptarët e dëbuar gjatë luftës dhe ushtarët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës që qëndronin në Kukës gjatë vitit 1999.

Veprat e Vatës janë më të mëdha se fjalët pasi ai në supe mban shumë plagë të shëruara e shumë jetë të shpëtuara.

Qytetit të Lidhjes, ku u vunë themelet e rezistencës ndaj pushtuesve, iu shtua edhe një qytetar nderi, i cili me veprën e tij i sfidoi limitet shkencore për t’i shkrirë ato në humane si dhe konfirmoi dashurinë vëllazërore në kohërat më të vështira të kombit.

Më Shumë

146 vite nga Lidhja e Prizrenit, Çeku: Ngjarje historike që vazhdon të frymëzoj edhe sot

Sot janë bërë 146 vite nga themelimi i Lidhjes Shqiptare të Prizrenit. Në këtë përvjetor të kësaj ngjarjeje madhore Ministri i Kulturës, Hajrulla Çeku, Lidhjen...

Kurti uron festën e Bajramit, bën thirrje për solidaritet dhe mirënjohje

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka uruar të gjithë besimtarët myslimanë festën e Kurban Bajramit. Në mesazhin e tij, Kurti ka bërë thirrje për falënderim...

Lajmet e Fundit