13.8 C
Prizren
E mërkurë, 17 Prill, 2024

Zafir Berisha: Më 17 shkurt u finalizua përpjekja shekullore e shumë gjeneratave

Kosova sot shënon 16-vjetorin e shpalljes së Pavarësisë së Kosovës.

Ish-deputeti  i Kuvendit të Kosovës, Zafir Berisha , i cili ishte nënshkrues i Deklaratës së Pavarësisë, ka theksuar se 17 shkurti 2008 ishte një ditë e veçantë për të.

“Më 17.02.2008 u finalizua përpjekja shekullore e shumë gjeneratave për pavarësi dhe shtetë në vendin tonë”, shkruan Berisha në Facebook.

“Unë në këtë ngjarje të veçantë dhe të shumëpritur nga populli ynë, nuk e kam përfaqësuar veten, por vuajtjet dhe sakrificat e shumë familjeve të të internuarëve dhe burgosurëve politik, të atyre që dhanë me të dashurit e tyre për liri, të atyre që i lanë gjymtyrët nëpër vija të frontit, të atyre luftëtarëve që i përballuan shumë betejave kundër Serbisë dhe argatëve të saj”.

“Në këtë akt historik nuk isha emër i përveçëm, isha Billusha, Vërrini, Prizreni, Kosova, isha pupulli që për një shekull luftoj që të çlirohet nga barbaria serbo-sllave”.

Përvjetori 16 i Pavarësisë së Kosovës vazhdon të mos e ketë kuptimin që duhet ta ketë, sepse ata që bën shumë për këtë ditë, vazhdojn padrejtësisht të mbahen në Hagë me dosje të Serbisë”.

“Urimin ia  dedikoj Bacës Jakup, Hashimit, Kadris, Rexhës dhe bashkëluftëtarëve të UÇK-së që gjenden në Hagë”

Më Shumë

Policia shqipton mbi një mijë e 800 gjoba në trafik brenda 24 orëve

Policia e Kosovës ka bërë me dije se gjatë 24 orëve të fundit ka shqiptuar 1873 gjoba në trafik. Sipas policisë, gjatë kësaj periudhe kohore...

Freeman: Ne, njerëzit jemi më të shqetësuar për atë që kemi se për atë që jemi

Disa thënie të Morgan Freeman: Mënyra më e lehtë për të pasur një humbje të garantuar është të heqësh dorë. Derisa ndihesh si një viktimë, atëherë...

Lajmet e Fundit