13.8 C
Prizren
E mërkurë, 17 Prill, 2024

Zelensky thotë se ndalimi i importit i drithit ukrainas nga disa vende evropiane i jep shpresë Kremlinit

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky ka diskutuar rreth asaj që ai e quajti ndikimin “shkatërrues” I ndalimit të importit të grurit ukrainas nga disa vende evropiane.

Ndalimet u miratuan me arsyetimin se importet ishin nën çmimet e brendshme të vendeve të tjera.

Ai të premten ka treguar se e ka diskutuar këtë çështje me Presidentin e Këshillit të BE-së, Charles Michel, raporton CNN, transmeton KlanKosova.tv.

“Theksoj se kjo jo vetëm që shkel marrëveshjen ekzistuese të Asociimit midis Ukrainës dhe Bashkimit Evropian, por gjithashtu i jep shpresë të rrezikshme Kremlinit. Shpresa se në shtëpinë tonë të përbashkët evropiane, vendimet e gabuara të dikujt mund të mbizotërojnë mbi interesat e përbashkëta”, është shprehur Zelensky.

“Është e nevojshme të gjendet një rrugëdalje normale, konstruktive nga kjo situatë në frymën evropiane”, ka vazhduar ai.

Më Shumë

Tre ndeshje interesante luhen sot në Superligë, sytë te Ballkani dhe Drita

Tre ndeshje interesante do të zhvillohen sot, në kuadër të xhiros së 29-të në Superligën e Kosovës në futboll. Sfida kryesore e ditës së shtune...

25-vjetori i masakrës së Lubizhdës, Haradinaj: Hasi dha shumë për atdheun

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj ka kujtuar në 25-vjetorin e vrasjes së tyre, 54 shqiptarët e Lubizhdës së Hasit.   Ish-kryeministri thotë...

Lajmet e Fundit