33.8 C
Prizren
E mërkurë, 19 Qershor, 2024

Zgjedhjet, votove partinë ke votuar dhe liderin e partisë

thaci, pacolli,mustafaTë gjitha partitë politike në vend përfshi pozitë e opozitë, janë dakorduar për lista të hapura, por që lideri i subjektit të jetë njëheresh edhe bartës i listës, përkatsisht që të gjitha votat që merr një parti politike, i shkojnë drejtpërdrejt liderit të atij subjekti, pavarsisht u votua apo jo. Pos Vetëvendosjes, e cila ende nuk ka marrë vendim, transmeton RTK.

Arben Gashi nga LDK thotë se kjo çështje nuk është diskutuar gjatë takimit Thaçi Mustafa, mirëpo sipas tij është vullnet i shumicës së subjekteve që bartësit të listës t`i takojnë votat e subjektit.

E më këtë zgjidhje pajtohet edhe antari i komisionit nga radhët e PDK-es Behar Selimi. Sipas tij legjitimiteti I bartësit të listës është fituar në zgjedhjet brenda subjektit politik.

Ndërkaq që Ardian Gjini nga AAK vlerson se nuk paraqet asnjë problem që bartësi i Listës t`i ketë votat e subjektit, meqë siq tha ai, të gjithë ata që nuk përkrahin bartësin e Listës nuk e votojnë Listën e atij Subjekti. Sipas tij kur bëhët fjalë për ruajtjen e votës, është e një rëndësie të veçnatë numrimi i vatave të kandidatëve në Qendren e Numrimit të Rezultateve.

Vetëvendosje ende pa qëndrim të prerë. Sipas Albulena Haxhiut shqetësuese mbetet fakti që pak është bërë në ndryshimet që kanë të bëjnë me ruajtjen e votes, përderisa mospastrimin e listave e velerson si problemin me serioz për mbarëvajtjen e zgjedhjeve parlamentare.

Më Shumë

De Biasi: Shqipëria më ndryshoi jetën, por në Dortmund bëj tifo për Italinë

Kualifikoi i pari Shqipërinë në një fazë finale të Evropianit dhe tani flet me krenari. “Jam krenar pasi kam dhënë edhe unë një kontribut për...

Luizi poston një foto më të bijën në krah, i bën dedikim të veçantë

Fituesi i Big Brother Vip Albani, Luiz Ejlli, ka postuar një foto të ëmbël më të bijën në krah. Ai përkrah fotos shkroi, “Nëse vetëm...

Lajmet e Fundit