16.7 C
Prizren
E mërkurë, 15 Korrik, 2020

A e presin zgjedhje të reja përsëri Kosovën?

Qazim Thaçi

Zgjedhjet e 6 Tetorit, tashmë kanë dhënë konturat e përafërta dhe mjaftë të sigurta së paku për renditjen e partive politike. Fituese e këtyre zgjedhjeve me pak diferencë janë LVV dhe LDK. Kurse me larg fitores ishin PDK-ja e edhe më lagë u tregua elektorati i AAK-PSD duke e lënë të katërtën kësaj here. Edhepse vetë lideri Haradinaj, ka pasur mendim ndryshe se kishte kapur momentumin për të qenë I pari.

Por,siç duket dorëheqja dhe shkuraja në Hagë, u huq nga gjenerata e re ,të cilët as që patën e as që kanë mundësi të njohin vlerat e luftës së fundit.Kjo të thuash se bëri edhe Lëvizjen Vetëvendosje të udhëheq me numrin e votave. Ajo që dua të fiksojë kësaj radhe ëshë falenderimi deri në pafundësi për diasporën,sepse remitencat dhe djersa e tyre dihet se përbëjnë të hyrat më të mëdha për Kosovën.

Por,asesi nuk kemi pse të themi se vota e tyre është votë përcaktuese. Ngase ata këtu vijnë rrallë dhe më pak e njohin të vërtetën e jetës reale, Ata kësaj radhe janë përcaktuar më shumë për rininë e udhëheqjen e LVV.Por,janë më jënë mbi 20 mijë vota, pa anashkaluar janë teper .

Por, këtë konstatim kur e definojmë duhet pasur parasysh se edhe një votë e vetme në demokraci është përcaktuese. Prandaj, i vetmi opcion për të formuar qeverinë tani dihet është LVV me LDK , poqese i përafrojnë programet e po ashtu nëse edhe i përafrojnë kërkesat. Nëse këto dy subjekte politike nuk arrijnë të bëjnë koalicion, Kosovën, mund ta presin zgjedhjet e reja.

Por, nëse kjo ndodhë duhet e besojë subjektet politike e dijnë më së miri se vije fryma e LVV dhe nëse konstatohet se tani këto vota ishin vota të revoltës, Atëherë këtyre votave të revoltës do të ju shtohen edhe ato të shpresës,sepse tani mbetet si shpresë dhe alernativë e pa provuar vetëm LVV. Mirëpo, përvoja e gjatë politike,dija institucionale e LDK-së nuk besojë se nuk do të gjejnë forcë të bashkëqeverisin me LVV, Kjo tashmë është opcion i vetëm .

Sepse kryetari i PDK –së Kadri Veseli, tashmë e ka pre mendjen se nuk do të bëjë pazare politike dhe dëshiron të reformojë partinë, ta forcojë unitetin dhe përgaditet për radhën tjetër që të i vie edhe kësaj fryma që të jetë edhe njëherë në qeverisje.Në zgjedhjet e 6 tetorit u zhvillua një garë e afërtë mes LVV dhe LDK-së.

Mirëpo,nëse organizohehen zgjedhje të reja brenda këtij vti, atëherë subjektet politike duhet të përgaditen që fitorja e LVV mund të jetë më e madhe. Këtë e ka bërë publike edhe në një deklaratë po kështu publike Albin Kurtit, kur pohon se “tashmë ia kemi marrë dorën zgjedhjeve” .Kjo në fakt tregon , se ata mund të befasojnë edhe ndryshe.

Në përjashtim nëse LDK-së i ka mbetur ndonjë opcion i fortë ,e që se ka përdorë e ku mund të shpresojë se do ti ‘”ndezë”.Deklarimi se Ramush Haradinaj nuk do të jetë në Parlament i jep tjetër ngjyrë këtyre zgjedhjeve. E këtë besohet do të bëjë edhe Kadri Veseli.Pastaj,në fakt vetë konturat e Paralementit do ta kenë zërin më të ultë sado që ka paralajmrime se deputetë të subjekteve politike do të ia “nxinë jetën” kryeministrit të ardhshëm duke aluduar në Albin Kurtin.

Por, ata zëra ose mund të jenë të pakët ,ose mund të jenë shumë rebelues, që mund të atakohen me ligjin.Lidhur me koston e zgjedhjeve një ekonomist I njohur se me nënqeshje e shpjegoi se “nuk është aspak e lartë kostoja prej 6 milion euro për Kosvën. Vetëm akciza një ditore e duhanit dhe derivative është…..”

Mirëpo, qytetarët që nuk e kuptojnë këtë poliktikë fiskale e marrin mal të madh vlerën prej 6 milion eurosh.E ajo që tashëm po diskutohet është koalicioni Nisma-AKR-PD, nëse ky koalicion e kalon pragun definitvisht matemetikat mund të ndryshojnë. Kur i shtohet tani edhe deklarata e Vjosa Osmanit se Lista serbe nuk mund të përjashtohet, del se matematikat ende janë në tavolinë.

- Advertisement -

Më Shumë

Printe me rastet pozitive, tani Malisheva ka vetëm 11 persona me COVID-19

Komuna e Malishevës ka njoftuar se mbrëmjen e së dielës, në dy mostra të testuara, një ka rezultuar pozitiv. Momentalisht në komunën që në fillim...

Infarkti apo Covid-19, dilemat e familjes së të vdekurit nga Rahoveci (VIDEO)

Të çuditur nga rezultati pozitiv i testit për koronavirus janë familjarët e një 73 vjeçari i cili vdiq ditë më parë, por që nuk...

Në Spitalin e Prizrenit po trajtohen 22 pacientë me COVID-19

Në Spitalin e Prizrenit janë duke u trajtuar 22 pacientë me COVID-19, shkruan “PrizrenPress”. 270 pacientë me koronavirus janë duke u trajtuar në QKUK dhe...

Ekspertët: MASH-i të përgatitet për vit shkollor me mësim online

Njohës të çështjeve të arsimit po kërkojnë që Ministria e Arsimit dhe Shkencës (MASH) të ndërmarrë disa veprime përgatitore para shtatorit, kur nis viti...

Prizreni zë vendin e parë për kurorëzime në Kosovë

Rreth 20 mijë persona janë kurorëzuar gjatë vitit 2019 në Kosovë. 95% e tyre kanë vendbanim të përhershëm Kosovën, ndërsa 5% e tyre jetojnë jashtë...

ShBA-të kërkojnë nga Beogradi drejtësi për vëllezërit Bytyçi

Ambasada amerikane në Beograd tha të martën se drejtësia për tre vëllezërit Bytyçi, shtetas amerikanë, të vrarë në vitin 1999, është përparësi në marrëdhëniet...

Grenell për Samitin e Parisit: Çështja e liberalizimit të vizave për Kosovën mbyllet në këtë takim

Richard Grenell, i dërguar i Presidentit të SHBA-së, Donald Trump, për dialogun Kosovë-Serbi, ka thënë se i japin përkrahje të plotë Samitit të Partisit. Madje...

Komuna e Prizrenit pranon donacion për COVID-19

Komuna e Prizrenit ka pranuar një donacion me maska dhe dorëza nga Misioni i Kombeve të Bashkuara në Kosovë, transmeton PrizrenPress. Kështu ka bërë të...

Pesha e botës është dashuri

Poezi nga Allen Ginsberg Përktheu: Faslli Haliti Pesha e botës është dashuri. Nën barrën e vetmisë nën barrën e pakënaqësisë, pesha, pesha që mbajmë mbi shpinë është dashuri. Kush mund ta mohojë? Në ëndërr na prek trupin, në mendim ndërton një...

Fillojnë hetimet për djalin e Ronaldos, shkeli ligjin

Kanë filluar hetimet për djalin dhjetë vjeçar të Cristiano Ronaldos.Cristiano Ronaldo Jr është filmuar duke drejtuar një moto skaf i vetëm pa kujdestari në...

Për dhjetë vjet në rrugët e Kosovës kanë vdekur 1317 persona

Është prezantuar raporti “Dekada e sigurisë 2010-2019”. Ministri i Infrastrukturës Arban Abrashi tha se nga viti 2010 deri në vitin 2019 në rrugët e...

Mbi 300 mjekë të papunë, 9% e personelit mjekësor me Coronavirus

Më shumë se 300 mjekë në Kosovë llogariten të jenë papunë, prej të cilëve sipas statistikave të Odës së Mjekëve të Kosovës, 60 për...

Chelsea “pa frena”, ofron 100 milionë euro për yllin e Atletico Madrid

Chelsea pagoi 80 milion euro tek Athletic Bilbao verën e vitit 2018 dhe siguroi shërbimet e Kepa Arrizabalaga. Spanjolli u bë portieri më i...

Pa zgjidhjen e liberalizimit të vizave, s’ka kuptim as vazhdimi i dialogut

Dialogu mes Kosovës dhe Serbisë me ndërmjetësimin e BE-së pritet të rifillojë me 12 korrik. Bashkimi Evropian si ndërmjetësues i dialogut Kosovë-Serbi, ka paralajmëruar...

Letërsia dhe personazhi aventurier

Nga Adelina Xhaferi Të ngrihesh në këmbë në një botë ku çdo gjë është e ftohtë, do të thotë të premtosh. Po kujt dhe për...

Vdes e bija e Nelson Mandelë

Zindzi Mandela, vajza e ikonave të luftës kundër aparteidit në Afrikën e Jugut, Nelson Mandelës dhe Winnie Madikizela-Mandelës, ka vdekur, njoftoi televizioni publik SABC. Ajo...

Lajmet e Fundit

Nusja me alergji nga frutat e thata vdes pasi hëngri ëmbëlsirë në pritjen e dasmës

Një nuse e re ka vdekur në pritjen e martesës së saj pasi pësoi një krizë anafilaktike të shkaktuar nga alergjia prej frutave të...

Prizren, mungon prokurori, shtyhet gjykimi ndaj policit kufitar

Të martën, ka dështuar të mbahet shqyrtimi gjyqësor në Gjykatën Themelore të Prizrenit, në rastin kundër polici kufitar, Avni Ajdini, i akuzuar për keqpërdorim...

“Diçka po më vret”/ Blogerja shtatzënë vdes tragjikisht bashkë me të birin, pasi paralajmëroi fansat

Vlogerja e njohur në Youtube Nicole Thea ka vdekur bashkë me fëmijën që mbante në bark si pasojë e një ataku në zemër, kanë...

Osman Hajdari: Reformimi i Administratës kurseu mbi 150 mijë euro të qytetarëve

Drejtori i Administratës Komunale në Prizren, Osman Hajdrai, tregon se falë reformimit, për një vit janë kursyer mbi 150 mijë  euro të qytetarëve. Postimi në...

Për dhjetë vjet në rrugët e Kosovës kanë vdekur 1317 persona

Është prezantuar raporti “Dekada e sigurisë 2010-2019”. Ministri i Infrastrukturës Arban Abrashi tha se nga viti 2010 deri në vitin 2019 në rrugët e...