10 C
Prizren
E premte, 5 Qershor, 2020

Abrashi: Mustafa linçon aktivistët tanë – Thaçi sillet si fëmijë i llastuar

Deputeti nga Lëvizja Vetëvendosje Artan Abrashi i ka komentuar zhvillimet politike në vend.

Në një lidhje direkte në Klan Kosova, ai ka thënë se kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës Isa Mustafa po i linçon aktivistët e Lëvizjes Vetëvendosje; ndërsa Presidenti Hashim Thaçi po ngjason me një fëmijë të llastuar.

“Mendoj se një deklaratë e tillë e Isa Mustafës është bërë me qëllim të shpërqendrimit të vëmendjes nga ajo çfarë e shkaktoi subjekti i tij – e la Kosovën pa Qeveri në një kohë pandemie. Kosovën e la të braktisur nga Qeveria”.

“Është për keqardhje sepse deklarata të tilla kemi pasur edhe më herët karshi VV-së. Unë prej se e mbaj mend VV-në, mbaj mend deklarata që nuk përfaqësojnë qëndrimin zyrtar të VV-së, por ne jemi bërë imun ndaj tyre”.

“Vëmendja kolektive nuk është aq e shkurtër sa e mendojnë kundërshtarët e VV-së. Disa nga zyrtarët e lartë të LDK-së vazhdimisht janë përkujdesur që t’i theksojnë dallimet dhe mos t’i binden Kurtit. Kjo s’ka të bëjë vetëm me një raport të Veliut, por kjo ka ndodhur vazhdimisht. Po të mos ishte kjo, jam i bindur se LDK do ta bënte hapin e radhës”.

“Kjo nuk ishte dhe nuk është diçka që e prisnim – sidomos nga një figurë që pjesën më të madhe të jetës e ka kaluar në aktivitete politike. Më vjen keq që edhe Isa Mustafa po bëhet pjesë e linçimit të vazhdueshëm ndaj aktivistëve tanë”.

Ai ka thënë se nuk e di se pse kundërshtarët ushqejnë fobi dhe urrejtje aq të madhe ndaj VV-së. Sipas tij, këto akuza janë bërë ndaj aktivistëve më paqësorë të VV-së.

“Deklarata e Agim Bahtirit është arsyetuar nga vet ai dhe e ka korrigjuar. VV nuk e mbështetë asnjëlloj thirrje për dhunë – ky është qëndrimi zyrtar. Qëndrimi zyrtar i VV-së është ky: të vetmet metoda që do t’i përdorim janë ato ligjore”.

Ai ka folur edhe për ftesën që Thaçi ia ka bërë Kurtit që të takohen me 1 prill. Sipas tij, Thaçi po ngjason me një fëmijë të llastuar.

“Para disa ditësh Kurti në një qëndrim të tij të publikuar nga Thaçi ka kërkuar që t’i shpallë zgjedhjet pasi ta tejkalojmë situatën e pandemisë. Nuk i kuptoj lëvizjet e Thaçit sepse shpesh herë më ngjasojnë me një fëmijë të llastuar”.

“Kurti ka punë shumë më të rëndësishme sesa këto lojërat që i bën Thaçi. Ky takim është i panevojshëm dhe Presidenti duhet të sillet në përputhje me Kushtetutën”.

“Me Thaçin gjithçka është e mundur, po flasin për personin që vazhdimisht e ka shkelur Kushtetutën. Kushtetuta e qartëson se pas rënies së Qeverisë – vendi shkon në zgjedhje. Këtë nuk e deshëm ne, këtë e bënë ata së bashku dhe nuk na kanë lënë alternative tjetër”.

- Advertisement -

Më Shumë

Begaj habitet si ndodhi të dal pozitiv me Covid-19 një rast në Malishevë

Kryetari i komunës së Malishevës, Ragip Begaj tha se personi i cili ka dal pozitiv me Covid-19 në këtë komunë, ka ardhur nga Mali...

Punëtorët e Kurtit largohen nga zyra e Kryeministrisë

Disa punëtorë që kanë qenë pjesë e kabinetit të ish-kryeministrit Albin Kurti, janë parë teksa kanë liruar zyrat e kryeministrisë. Me dokumente në dorë, Ekonomia...

Grenelli zyrtarisht dorëhiqet nga Dapartamenti i Shtetit

Richard Grenelli edhe zyrtarisht ka dhënë dorëheqje nga Departamenti i Shtetit. Ai do të mbetet i dërguar i posaçëm i administratës Trump për dialogun Kosovë-Serbi. “Sot...

Veseli: Qeveria e re do të jetë vazhdim i mashtrimit

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka thënë seancën e sotme se Vetëvendosje dhe LDK i mashtruan qytetarët e Kosovës duke ju...

Kurti nënshkruan peticionin: Zgjedhjet janë qëllimi ynë politik

Ish-kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka nënshkruar peticionin e iniciuar nga partia e tij Lëvizja Vetëvendosje, nëpërmjet të cilit po kërkohen zgjedhje. Kurti tha se...

Testi i Arritshmërisë mbahet më 23 qershor

Ministria e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit ka njoftuar se Testi i Arritshmërisë – për klasat e nënta – është caktuar më 23 qershor...

Perez nuk i plotëson dëshirën, refuzon propozimin e Zidane për të sjellë në ‘Bernabeu’…

Trajneri Zinedine Zidane duket se ka hequr dorë nga dëshira e tij e madhe për të patur në skuadër, Paul Pogba. Francezi e preferonte shumë...

E mbuluar vetëm me peshqir Hygerta Sako ndez imagjinatën

Gazetarja e sportit Hygerta Sako ka publikuar një foto që ka ndezur imagjinatën e të gjithë ndjekësve të saj në rrjetet sociale. E mbuluar vetëm...

Aksident trafiku në Prizren, lëndohet një femër

Të enjten, në rrugën “Brigada 123” në Prizren, ka ndodhur një aksident trafiku në mes një veture dhe një biçikliste. Një gjë e tillë është...

Albulena Balaj-Halimaj zëvendëskryeministre e re e Kosovës

Deputetja e Nismës Socialdemokrate, Albulena Balaj-Halimaj, do të jetë befasia ekskluzive e këtij subjekti për Qeverinë e re. Klan Kosova merr vesh se ajo do...

Tahiri: Qysh sot do të merremi me vonesën e pagesave të 170 eurove

Zëvendëskryeministri i parë i Qeverisë së Republikës së Kosovës Besnik Tahiri ka folur për vonesat e pagesave prej 170 euro, ku rreth 20 mijë...

Plani i çmendur i Serisë A, kërkon të rikthejë tifozët në stadium

Pavarësisht se Italia ishte vendi më i prekur në Europë prej koronavirusit, brenda pak kohësh autoritetet besojnë që futbolli mund të rikthehet në normalit. Nuk...

Malisheva mbetet me vetëm një rast aktiv me COVID-19

Në Komunën e Malishevës deri më tani janë shëruar 75 persona të prekur me COVID-19 dhe ka mbetur vetëm edhe një rast aktiv. Edhe...

Prizreni nuk gjen qetësi nga coronavirusi, Haskuka thotë se nesër testohen edhe 37 zyrtarë tjerë policorë

Sot në Prizren janë paraqitur edhe pesë raste të reja me coronavirus. Kryetari i Prizrenit Mytaher Haskuka thotë për RTV Dukagjinin se të infektuarit e...

Asnjë rast i prekur me COVID-19 nga Malisheva

Sonte nuk është regjistruar asnjë rast i ri me COVID-19 nga Komuna e Malishevës, përderisa testet e bëra të ditës së sotme kanë rezultuar...

27 raste të reja me COVID-19, asnjë në Prizren

IKShPK ka konfirmuar 27 raste të reja me COVID-19 në Kosovë nga 172 mostra të testuara. Rastet pozitive janë raste kontakti nga: komuna e Vushtrrisë...

Lajmet e Fundit

Detaje rreth personit të infektuar me COVID-19 në Tupec të Prizrenit

Pas një jave në Prizren rikthehen rastet e reja me coronavirus në Prizren. Drejtori i Shëndetësisë në këtë komunë, Visar Shehu ka thënë për RTV...

Haxhi Shala: Nëse nuk respektohen organet e partisë, largohem nga Nisma

Deputeti i NISMA Socialdemokrate, Haxhi Shala ka komentuar edhe emrin e zëvendëskryeministres nga partia e tij. Shala në “Debat Plus” me Ermal Pandurin në RTV...

Në Prizren bizneset kërkojnë t’u lejohet organizimi i dasmave

Vendimi i Kuvendit të Komunës së Prizrenit për lirimin e bizneseve nga taksa komunale, nga pagesa e qirasë për lokalet që janë pronë komunale...

Një rast me COVID-19 në Tupec të Prizrenit

IKSHPK ka konfirmuar se sot në Kosovë janë konfirmuar edhe 5 raste të reja me Covid-19 në Kosovë. Po ashtu, 3 persona janë shëruar. Rastet...

Tahiri: Qysh sot do të merremi me vonesën e pagesave të 170 eurove

Zëvendëskryeministri i parë i Qeverisë së Republikës së Kosovës Besnik Tahiri ka folur për vonesat e pagesave prej 170 euro, ku rreth 20 mijë...