17.4 C
Prizren
E premte, 5 Qershor, 2020

Asnjë rezultat nga ekspetiza për Deharin në Zvicër, 3 vjet prej se vdiq në burgun e Prizrenit

vPo bëhen rreth dy vite që nga koha kur lënda për vdekjen e Astrit Deharit është dërguar në Institutin e Mjekësisë Ligjore në Lozanë të Zvicrës për ekspertizë. Por, edhe pas tërë këtyre muajve ende janë kthyer rezultatet prej atje. Ndonëse në Prokurorinë e Prizrenit shpresonin se rezultatet do t’i kishin më së largu në fillim të tetorit, një gjë e tillë duket se nuk do të ndodhë.

Zëdhënësja e Prokurorisë së Prizrenit, Fitore Mehmeti i ka thënë Gazetës Express se ende janë në pritje të ekspertizës.

“Referuar kërkesës dhe pyetjeve tuaja, ju njoftojmë se ende jemi në pritje të ekspertizës për rastin në fjalë. Andaj, për çdo eventualitet do të njoftoheni me kohë”, ka thënë Mehmeti.

Ndërkohë, ditë më parë prokurori i rastit Metush Biraj i kishte thënë Gazetës Express se kanë bërë parashkresë që të shpejtohet rasti, derisa shpresonte që rezultatet të dalin gjatë më së largu në fillim të tetorit.

“Ne kemi bë parashkresë për me përshpejtu rastin, por s’kemi marrë përgjigje. Besojmë edhe shpresojmë që do të bëhet diçka në shtator apo tetor sepse është tepru”, kishte thënë Biraj për Express.

E derisa në Zvicër po kryhet super ekspertiza, kanë ndërruar edhe deklaratat e prokurorisë për këtë rast.

Tashmë edhe në dokumente rasti “Dehari” nuk po cilësohet si vetëvrasje, por, si “vdekje e dyshimtë”.

Kjo bëhet e ditur edhe në dokumentin zyrtar që ka siguruar Express, i dërguar nga Prokuroria Themelore në Prizren, nga ku mësohet edhe emri i personit që do të kryejë ekspertizën.

Reagim për këtë ndryshim të referimit kanë pasur edhe familja Dehari.

“Prokuroria Themelore në Prizren më nuk e cilëson as përmes deklaratave se ish-aktivisti i Vetëvendosjes Astrit Dehari ka bërë vetëvrasje. Tani edhe me dokumente zyrtare, me vendimin me të cilin sipas kërkesës së familjes Dehari rastin e ka dërguar për hetime të pavarura dhe në kuadër të këtyre hetimeve është kërkuar super ekspertizë nga qendra e mjekësisë ligjorë në Lozanë të Zvicrës. Tani prokuroria me këtë vendim rastin e kualifikon si “vdekje e dyshimtë”, tha për Express avokati Tomë Gashi.

Familja Dehari ka dërguar një kërkesë për të gjitha provat dhe dokumentet që ka dorëzuar në Zvicër prokuroria.

“Ne besojmë se të gjeturat nga Zvicra nuk do të duhej që të vonohen shumë nga se kanë kaluar më shumë se dy vite nga vrasja e Astrit Deharit dhe rasti do të duhej edhe juridikisht të mbyllet si vrasje dhe pastaj të gjenden vrasësit e tij”, kishte thënë Gashi.

Aktivisti i Vetëvendosjes, Astrit Dehari, u gjet i vdekur në qelinë e tij në Qendrën e Paraburgimit në Prizren, më 5 nëntor të vitit 2016. Dehari po mbahej në paraburgim nën dyshimin se ishte pjesëmarrës në sulmin me mjet shpërthyes kundër Kuvendit të Kosovës në natën e 4 gushtit të atij viti./Gazeta Express/

- Advertisement -

Më Shumë

Klopp iu thotë lojtarëve të veshin maska dhe doreza

Trajneri gjerman Jurgen Klopp iu ka kërkuar lojtarëve të Liverpool-it që t’i veshin maskat dhe dorezat si masë preventive ndaj pandemisë Covid-19. Premier League do...

Në Prizren vijnë në jetë 20 fëmijë

Në repartin e gjinekologjisë të Spitalit të Prizrenit, gjatë dy ditëve të fundit kanë ardhur në jetë 20 fëmijë. Teuta Gurgushka, udhëheqëse e Maternitetit, njofton...

Prizren, konfrontim mes bashkëshortësh

Në fshatin Donje të Prizrenit ka ndodhur një konfrontim mes burrit dhe gruas, transmeton PrizrenPress. Raportohet që ngjarja të ketë ndodhur dje rreth orës 17:40,...

Rregullohet ambienti i jashtëm në shkollën “Imer Krasniqi” në Carrallukë

Në kuadër të rregullimit të hapësirave në shkollat e Komunës së Malishevës, edhe në fshatin Carrallukë, përkatësisht në shkollën “Imer Krasniqi”, ka filluar dhe...

Shaqir Totaj i rikthehet konferencave në Prizren

Kryetari i PDK-së në Prizren, Shaqir Totaj, nesër i rikthehet mbajtjes së konferencave të rregullta për shtyp. Konferenca mbahet në ora 11:00. Totaj, i cili është...

Kurti nënshkruan peticionin: Zgjedhjet janë qëllimi ynë politik

Ish-kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka nënshkruar peticionin e iniciuar nga partia e tij Lëvizja Vetëvendosje, nëpërmjet të cilit po kërkohen zgjedhje. Kurti tha se...

Edhe 4 raste të reja me COVID-19 në Prizren

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK) ka njoftuar se janë konfirmuar edhe 11 raste të reja me koronavirus në vend. Numri i të...

COVID-19: 13 raste të reja, asnjë nga Prizreni

TREMBËDHJETË RASTE ME COVID-19 DHE DY TË SHËRUAR! Sot më 31 maj 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar...

Të bukura, komode dhe plot stil. Disa këshilla nga Adrola Dushi si të dukeni joshëse në plazh

Modelja e njohur Adrola Dushi ka postuar së fundmi në Instagram disa foto ku si gjithmonë duket mjaft tërheqëse. E veshur me bikini, Adrola ka...

Reagon LDK në Prizren, pas shkarkimit të nënkryetarit dhe tre drejtorëve

Është prishur përfundimisht koalicioni mes Lidhjes Demokratike dhe Vetëvendosjes në Prizren. Lidhja Demokratike e Kosovës në Prizren, ka reaguar pak orë pas shkarkimit të katër...

Lëvizja Vetëvendosje nuk hyn në seancë

Ka nisur seanca për votimin e Qeverisë së Avdullah Hotit.Në Kuvend mungon i gjithë Grupi Parlamentar i Lëvizjës Vetëvendosje. Më herët LVV nuk e kishte...

Haskuka thotë se qeveria Hoti nuk do t’i sjell asnjë të mirë Kosovës, paralajmëron protesta

Anëtari i Kryesisë së Lëvizjes Vetëvendosje, Mytaher Haskuka, ka thënë se qeveri Hoti nuk do të mund të sjell dobi për Kosovës pasi puna...

Coutinho te Tottenham? Mourinho merr vendimin përfundimtar

Philippe Coutinho dëshiron të luajë përsëri në Premier League. Fantazisti brazilian është i dëmtuar dhe e ka mbyllur huazimin me Bayern Munchen. Ai do...

Qeveria ndan 151 mijë euro për Lotarinë e Kosovës

Qeveria e Kosovës në mbledhjen e mbrëmshme ka shqyrtuar kërkesën e Lotarisë së Kosovës për ndarjen e mjeteve financiare për pagesën e obligimeve ndaj...

Immobile te Napoli? Igli Tare sqaron situatën dhe shuan çdo dilemë

Në mediet italiane është folur shumë për një interesim të Napolit për Ciro Immobilen, bomberin e Lazios. 30-vjeçari kryeson renditjen e golashënuesve më të...

Kryetari i Suharekës e pinë kafen e mëngjesit me banorët e Mushtishtit

Mëngjesi e së hënës, pas lehtësimit të masave ndaj Coronavirusit, kryetari i Suharekës, Bali Muharremaj kafen e mëngjesit e ka pirë me banorët e...

Lajmet e Fundit

Reagon LDK në Prizren, pas shkarkimit të nënkryetarit dhe tre drejtorëve

Është prishur përfundimisht koalicioni mes Lidhjes Demokratike dhe Vetëvendosjes në Prizren. Lidhja Demokratike e Kosovës në Prizren, ka reaguar pak orë pas shkarkimit të katër...

Balaj-Halimaj: Emërimi im zëvendëskryeministre, nuk është befasi

Zëvendëskryeministrja nga radhët e Nismës Socialdemokrate, Albulena Balaj-Halimaj, demantoi zërat se ajo nuk është përzgjedhur për këtë potë nga strukturat e partisë dhe se...

Edhe 4 raste të reja me COVID-19 në Prizren

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK) ka njoftuar se janë konfirmuar edhe 11 raste të reja me koronavirus në vend. Numri i të...

Mustafa i reagon Haskukës pas prishjes së koalicionit: I fitove zgjedhjet falë LDK’së, do të rrëzojmë nga pushteti

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, thotë se prishja e një anshme e koalicionit nga ana e Lëvizjes Vetëvendosje dëshmon për paqëndrueshmërinë...

Kompania e ujësjellësit në Prizren kërkon nga konsumatorët të paguajnë faturat

Kompania rajonale e ujësjellësit “Hidroregjioni Jugor” në Prizren kërkon nga të gjithë konsumatorët që t’u përmbahen pagesave të rregullta të faturave mujore për shërbimet...