7.7 C
Prizren
E hënë, 6 Prill, 2020

Atentati me dron, Maduro: Pashë vdekjen me sy!

Presidenti venezuelian Nicolás Maduro është zotuar se do të dënojë “terroristë” që ai pretendon se fshihen pas një përpjekjeje për të vrarë atë në sulmin me dron të mbushur me eksploziv. Ata që qëndrojnë pas sulmit do të marrin “dënimet më të vështira dhe më të rënda” sipas ligjit. Zotimi i Maduros vjen në një kohë që mediat raportojnë se agjentët e tij të besuar kanë marrë me forcë një udhëheqës të opozitës nga shtëpia e tij.

Policia dhe shërbimet e sigurisë tashmë po kapin ata fajtorë që nuk janë arrestuar ende: “Ne duhet të sigurohemi që një sulm i tillë terrorist të mos përsëritet kurrë”, theksoi Kreu i Shtetit.

Siç tha Maduro, agjentët nga shërbimi i inteligjencës kombëtare bolivare, Sebin, kanë identifikuar komplotuesit, duke kapur Juan Requesens, një ligjvënës 29-vjeçar nga banesa e tij në Karakas.

Gjatë një fjalimi dy-orësh nga pallati presidencial Miraflores, Maduro përshkroi se si ai kishte shmangur vdekjen kur komplotistët e krahut të djathtë dërguan dy dronë “vrasës”, të ngarkuar me lëndë shpërthyese, për ta vrarë gjatë një paradë ushtarake në Caracas të shtunën pasdite.

“Ishte një ditë me të vërtetë me fat. Ne shpëtuam për mrekulli”, tha Maduro, i cili ishte i rrethuar nga elita ushtarake dhe politike e vendit të tij dhe një numër zyrtarësh të bllokuar të cilët ai tha se ishin plagosur gjatë sulmit.

“Pashë vdekjen me sy! E pashë Vdekjen para meje dhe thashë: ‘Nuk është koha ime! Dil nga këtu, vdekje! … Dhe kjo është ajo që më dha forcën dhe guximin për të vazhduar të shoh vdekjen pa frikë në sy”, tha Maduro.

Maduro shtoi se “sulmi terrorist” ishte një pikë kthese në një komplot të gjatë për të përmbysur “revolucionin bolivar” udhëheqjen e të cilit ai trashëgoi pas vdekjes së Chavez në vitin 2013.

“Objektivi qendror nuk ishte thjesht të vritej një president, por të vritej një vend, për të vrarë shpresën, për të vrarë dritën e paqes”, tha Presidenti venezeuelian.

- Advertisement -

Më Shumë

Kreu i komunës së Malishevës jep detaje për personin e fundit që u prek me koronavirus

Numri i të infektuarve me koronavirus në Kosovë ka arritur në 94 persona, ku tre të fundit janë shtuar në orët e mbrëmjes së...

Aktori i “Star Wars” vdes nga koronavirusi

Andrew Jack, aktori i “Star Wars” ka vdekur në moshën 76 vjeçare pas komplikimeve nga koronavirusi. Jack ishte njëri nga shumë të famshmit që është...

Për “thirrjen për rezistencë” Thaçi mund të dënohet me 5 vjet burgim

Interpretimi i ligjshmërisë së vendimeve të Qeverisë dhe thirrja që qytetarët të mos i zbatojnë vendimet e saj e kanë shtyrë Ministrinë e Punëve...

71 vjet NATO

E themeluar 71 vjet më parë me fillimin e Luftës së Ftohtë, Organizata e Traktatit të Atlantikut Verior (NATO) u bë organizata kryesore udhëheqëse...

Koronavirusi dhe seksi

Edmond Tupja Kohë shumë të vështira kanë ardhur për njerëzimin, sidomos për shqiptarët që, si tërë popujt e vendeve me diell e det, por sidomos...

Rebbeca as në karantinë nuk i harron pozat seksi me bikini

Është një nga femrat më seksi dhe më provokative njëherish. Rebecca Chen këtë e ka dëshmuar përmes një fotografie që e ka hedhur në Instagram. Ajo...

I papërmbajtshmi Cellino: UEFA të mos japë data, por të sjellë respiratorë!

Massimo Cellino është i vendosur dhe e sheh të pakuptimtë që Serie A të rinisë sërish. Presidenti i Brescia i qëndron mendimit të parë...

Aktorja turke dhe futbollisti i njohur bëhen prindër për herë të parë

Aktorja dhe modelja e njohur turke, Amine Gulse dhe futbollistit i Arsenalit Mesut Ozil janë bërë prindër për herë të parë. Lajmin e ka bërë të...

Megan Fox në qytet, pa maskë mbrojtëse

Megjithëse kryetari i Los Angelosit iu ka kërkuar 4 milionë banorëve të tij të veshin maskat për të luftuar koronavirusin në publik, mirëpo Megan...

Karantina nuk e pengon, bukuroshja Einxhel Shakira di si ta kalojë kohën

Moderatorja e emisionit Pressing në ABC News, Einxhel Shkira, vazhdon të jetë aktive në profilin e saj zyrtar në Instagram, edhe pse aktualisht është...

Komuna e Prizrenit mban konferencë për situatën me COVID-19

Komuna e Prizrenit sot do të mbajë një konferencë lidhur me masat e marra deri ëm tani kundër pandemisë COVID-19 Kjo është bërë e ditur...

Përkujtohen dëshmorët dhe martirët e fshatit Nagac

Në fshatin Nagac të komunës së Rahovecit, sot janë përkujtuar, nderuar dhe janë bërë homazhe për dëshmorët Nesimi Elshani dhe Habib Gashi, si dhe...

Romët e lagjes “Terzimahallë” të Prizrenit, pastrojnë lagjen e tyre (Foto)

Banorët e lagjes “Terzimahallë” në Prizren, kanë marrë një aksion të pastrimit të rrugës “Nysret Seharoj”. Aksioni është organizuar në kuadër të fshatës së pastrimit...

Vlora Dumoshi: Do të mbetet i paharruar kontributi sportiv i Fazli Azemit

Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, ka dërguar një telegram ngushëllimi me rastin e vdekjes së punëtorit sportiv, Fazli Azemi. Ajo ka thënë...

Vetaksidentohet me veturë një femër në Gjonaj të Hasit

Një vozitëse është vetkasidentuar në fshatin Gjonaj të Hasit. Ajo, ka pësuar lëndime trupore. “ Vozitësja femër me veturë nga pakujdesia ka shkaktuar vetaksident trafiku. Si...

Instituti i Medias në Kosovë letër Kurtit: Gazetarët të konsiderohen vijë e parë e frontit kundër Covid-19

Instituti i Medias në Kosovë, sot i ka dërguar letër Kryeministrit në detyrë Albin Kurtit, Ministrit të Financave Bislim Bislimi dhe Komisionit të Pavarura...

Lajmet e Fundit

Lansohet faqja psiko-edukuese për shëndetin mendor gjatë pandemisë COVID-19

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, ka njoftuar se sot është lansuar faqja psiko-edukuese për shëndetin mendor gjatë pandemisë COVID-19. Ai ka bërë të...

Komuna e Malishevës më e prekura nga koronavirusi, 44 të infektuar

Laboratori i Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK ka bërë të ditur se pesë raste të reja janë konfirmuar pozitiv me virusin kinez Covid-19. Rastet pozitive janë...

Koronavirusi dhe seksi

Edmond Tupja Kohë shumë të vështira kanë ardhur për njerëzimin, sidomos për shqiptarët që, si tërë popujt e vendeve me diell e det, por sidomos...

Kryeministri irlandez i rikthehet punës si mjek për të ndihmuar gjatë krizës së koronavirusit

Kryeministri i Irlandës, Leo Varadkar, është rikthyer në praktiken mjekësore dhe do të punojë në një turn gjatë javës, gjatë kohës së koronavirusit, ka...

Prizren, 25 mostrat e anëtarëve të familjes së gruas së infektuar nga Korisha, dalin negativë

Mostrat e anëtarëve të familjes së gruas së infektuar nga Korisha, kanë dalë negativë. Kryetari i Prizrenit, Mytaher Haskuka, ka thënë se ky është një...
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!