24.2 C
Prizren
E premte, 18 Shtator, 2020

ATK-ja krenohet me rezultatet, për 20 vjet mblodhi mbi 4 miliardë €

Administrata Tatimore e Kosovës (ATK) ka shënuar 20-vjetorin e themelimit, raporton Ekonomia Online.

Në këtë përvjetor jubilar u vlerësua kontributi i ATK-së në përmirësimin e jetës së qytetarëve të vendit, ndërsa u dhanë lëvdata të shumta për funksionimin, avancimin dhe modernizimin e këtij institucioni shtetëror.

Drejtori i përgjithshëm i ATK-së- Ilir Murtezaj tha se ATK-ja për 20 vjet ka mbledhur mbi 4 miliardë euro tatime dhe mbi 1 miliard euro kontribute pensionale.

“Kam nderin të përshëndes të pranishmit në ATK sot shënon 20 vjetorin e themelimit që sigurisht gjatë rrugëtimit ka pasur sfida ku në të njëjtën kohë ATK ka prekur rezultate të jashtëzakonshme në përmirësimin e jetës së qytetarëve. Misioni i ATK-SË është ngritja e jetës qytetare në përputhje me ligjet e Kosovës. Si rezultat i punës profesionale ATK-ja për 20 vite ka arritur të mbledh mbi 4 miliardë e 707 euro tatime, dhe 1 miliard e 797 euro kontribute pensionale. ATK ka zhvilluar një organizim profesional’, tha ai.

Shefi i ATK-së përmendi edhe disa të arritura gjatë vitit që posa lamë pas.

“Në këtë vit ATK ka krijuar sistemin elektronik, për ATK sistemi elektronik ka reduktuar koston deklarative në të njëjtën kohë për tatimpaguesit ka kursyer kohën dhe gabimet e mundshme. Tani jemi në finalizim të realizimit të objektivave për vitin 2020- 2021”, tha Murtezaj.

Presidenti Hashim Thaçi tha se ATK-ja është ndërtuar nga zeroja dhe ka shënuar rezultate të shumta dhe më e rëndësishmja është se ATK-ja është dashur të ndërtoj besimin e qytetarëve për mbledhjen e tatimeve për shkak të përvojës së hidhur që pati me shtetin serb.

“Sot është një ditë e veçantë që shënon 20 vjetorin të themelimit të atk-së dhe ky vendim  vuri themelet e strukturës që mundëson mbledhjen e tatimeve nga të gjithë në Kosovë. ATK-ja është ndërtuar nga zeroja, kurse kanë arritur suksese kolosale sot, fillimisht bashkë me partnerët ndërkombëtarë është dashur të ndërtohet korniza ligjore, më e rëndësishme është dashur të ndërtohet besimi i qytetarëve dukee pasur parasysh përvojën e hidhur me shtetin e kaluar serb:, tha ai.

“Sot shumë është arritur në 2 dekada të gjithë kemi arsye të ndihemi kirë dhe krenar ATKsot funksion me praktika më të mira ndërkombëtare, legjislacioni relevant përmbush standardet më të larta ndërkombëtare, kanë mbetur edhe shumë sfida që duhet të zgjidhen për çfarë kam besim të madh që do të tejkalohen, kjo vetëm sa do ta forcon shtetin dhe ekonominë e Kosovës e gjithë kjo do ta rris besimin e qytetarëve. Urime 20 vjetori i ATK-së edhe shumë suksese di ta keni ërkrahjen time ju dëshiroj edhe më shumë suksese”, tha presidenti Thaci.

Mustaf Grainca, zëvendësministër i Financave tha se ATK-ja ka rritur integritet të lartë profesional dhe se këtë e kanë dëshmaur institucionet kredibile ndërkombëtare.

“Dua të uroj ATK- në për 20 vjetorin e themelimit kemi shumë arsye për të festuar.  ATK është një ndër institucionet më më shumë përgjegjësi në Republikën e Kosovës, ATK ka arritur integritet të lartë profesional ky është një vlerësim i institucioneve ndërkombëtare si FMN, GIZ e të tjerë. ATK në vitin 2019 ka pasur një vit shumë të suksesshëm në mbledhjen e tatimeve”

Hilel Trand, nga Zyra e BE-së në Kosovë, tha se ATK-ja është në rrugë të mbarë për t’u modernizuar dhe se është duke luajtur një rol të rëndësishëm për qytetarët.

“ATK është në rrugën e duhur për tu bërë një ATK moderne, është një prej shtyllave kryesore në menaxhimin e të hyrave, kjo luan një rol shumë të rëndësishëm për qytetarët. Ka ende shumë punë për tu bërë, dua të thënë se BE do të jetë pran jush do të bashkëpunojë ngushtë me ne”, tha ai

Arian Zeka- nga oda amerikane tha se janë impresive rezultatet e ATK-së për 20 vjet, ndërsa shprehu zotimin për një partneritet të mëtejmë ndërmjet ATK-së dhe Odës Amerikane.

“Janë inpresive rezultatet e ATK-së për 20 vite për mbushjen e thesarit të vendit, dhe avancimi i partneritetit publiko-privat.  Janë të shumta të arriturat që kjo organizatë ka për 20 vite si për përmirësimin e legjislacionit, ka ende shumë punë për tu bërë, në luftimin e ekonomisë joformale. Si drejtor i OEAK-ut do të shprehë zotimin për partneritet të sinqertë”, tha ai.

- Advertisement -

Më Shumë

Veseli: Nëse VV i bën 40 vota, PDK nuk ia fal sekondën Qeverisë Hoti

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli ka thënë se në asnjë rrethanë nuk do të jetë pjesë e Qeverisë Hoti, ndërsa e...

Një ekip i tretë anglez futet në garë për Rashicën

Milot Rashica vazhdon të zgjojë interesim nga Premierliga.Ylli kosovar i Werder Bremen është ende në qendër të spekulimeve në lidhje me një largim të...

Kërcënohet një polic në Suharekë

Është kërcënuar një polic në Suharekë I dyshuari është arrestuar. “Pas shqiptimit të tiketës për kundërvajtje në komunikacion, i dyshuari mashkull kosovar e ka kanosur zyrtarin...

Ndalohet importi i vajit të palmës në Kosovë

Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Vesel Krasniqi, ka marrë vendim për ndalimin e përkohshëm të vajit të palmës dhe importit të djathit dhe produkteve...

Në Malishevë u hapen të gjitha shkollat

Sot në Komunën e Malishevës, janë hapur të gjitha shkollat, për klasat parafillorë, klasat e para, të dyta, të treta, të katërta, të pesta,...

4 persona humbën jetën nga Covid-19 në 24 orët e fundit në Kosovë

Gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë janë shënuar edhe viktima të cilët kanë ndërruar jetë si pasojë e Covid 19. Kështu kanë bërë...

7 të vdekur dhe 71 raste të reja me COVID-19

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë ka njoftuar se janë regjistruar 7 të vdekur në 24 orët e fundit dhe 71 raste të reja me COVID-19. "Gjatë...

“Të gjithë lojtarët e dinë rëndësinë e ndeshjes me Maqedoninë, ata duan ta bëjnë historinë me Kosovën”

Kosova nuk pati rezultate të mira në dy ndeshjet e shatorit në Ligën e Kombeve, duke luajtur fillimisht 1:1 me Moldavinë në Itali për...

Gratë veterane të luftës marrin mirënjohje në Ditën e Dëshmorëve të Prizrenit

Në kuadër të shënimit të Ditës së Dëshmorëve në Prizren, dega e Organizatës së Veteranëve të Luftës dhe Komuna, kanë ndarë mirënjohje për gratë...

Vdes gazetari Sulejman Gashi

Ka vdekur ish-korrespondenti i RTK-së në SHBA, Sulejman Gashi. Lajmin e ka bërë të ditur djali i tij, Drilon Gashi. Njoftimi: Të dashur familjarë dhe miq, Me...

Mësuesi humbi jetën nga Covid/ Ja si e përjetojnë kolegët dhe nxënësit e tij ndarjen

“Duhet të mësojmë që të bëhemi dikush në jetë. “Këshilla që na jepte gjithmonë të bëhemi dikush në jetë”. “Të punojmë që të ecim...

Noizy e thotë troç: Enca ka qenë shume e lodhshme

Noizy është një nga reperët më të suksesshëm në Shqipëri. Ai ka realizuar bashkëpunime me këngëtarë të njohur që janë kthyer në hite si...

Polici nga Suhareka rrah gruan e vëllait

Një grua në Suharekë ka marrë lëndime trupore, pasi është sulmuar nga vëllai i burrit të saj, i cili është zyrtar në Policinë e...

Shërohet polici Artur Mrasori nga Prizreni, takohet me mjekun që ia shpëtoi syrin

Pak ditë pasi u kthye nga Turqia ku ishte për shërim, pjesëtari i policisë së Kosovës, Artur Mrasori, u takua me mjekun që kishte...

Kabashi i Prizrenit elektrifikohet për turizëm (VIDEO)

Një pjesë e fshatit Kabash të Prizrenit nuk ka fare energji elektrike. Megjithatë tek tani me kërkesë të Komunës së Prizrenit, korporata e furnizmimit me...

Rrokulliset një veturë në Krushë të Madhe(FOTO)

Një vetaksident ka ndodhur në fshatin Krushë e Madhe. Siç shihet nga fotografitë, një veturë është rrokullisur, ndërkaq nga Policia është bërë e ditur se...

Lajmet e Fundit

Zonja Djordjevic i vë flakën rrjetit me foton topless

Gruaja e futbollistit të Veronës Filip Djodjevic, modelja e njohur Jovana Djordjevic është shumë aktive në rrjetin social Instagram. Modelja publikon herë pas here foto...

Covid 19/ Britania në gjendje alarmi, urdhëron spitalet të sigurojnë shtretër shtesë

Spitalet në Britani janë njoftuar të sigurojnë shtretër shtesë pasi një valë e dytë nga pandemia e Covid 19 pritet të vijë së shpejti,...

Arrestohet personi i kërkuar në Prizren

Personi i kërkuar është arrestuar dje në Prizren. Arrestimi i tij është bërë me urdhër të gjykatës. “Në bazë të urdhëresës lëshuar nga Gjykata Themelore Prizren...

Lëndohet një punëtor në Prizren

Një punëtor është lënduar në Prizren. Ai është dërguar për trajtim mjekësor në QKUK të Prishtinës. “Është raportuar se viktima ka pësuar lëndime të renda trupore...

Gjysma e qytetarëve do të marrin vetëm 31 euro nga Trusti, nëse miratohet ligji

Agron Demi nga instituti GAP ka bërë të ditur se gjysma e kontributpaguesve pensionalë, mesatarisht mund të tërheqin vetëm 31 euro nga Trusti. Ai vlerësoi...