16.6 C
Prizren
E enjte, 24 Shtator, 2020

Bizneset në Komunën e Dragashit në gjendje të rëndë

Pandemia përveç në shëndetin publik ka goditur edhe ekonominë në vend, ku bëjnë pjesë edhe bizneset nëpër komuna.

Subjektet ekonomike më të goditura janë ato të gastronomisë dhe kompanitë me veprimtari prodhuese.

Shumë biznese në komunën e Dragashit janë në gjendje të rëndë dhe ndodhen pran shuarjes për shkak të ndikimit nga pandemia.

“Gjendja është shumë e rënduara tek bizneset, shpresojmë se me pakon emergjente sado pak do të mbështeten, por prapë se prapë bizneset në komunën e Dragashit nuk janë shumë të fuqishme sa t’i përballojnë këtë situatë. Si komunë edhe më herët kemi marrë vendim që të heqim taksat komunale përkundër që kemi një buxhet të kufizuar. Është bërë falja e qirave për gjashtë muaj për ato biznese që e shfrytëzojnë pronën komunale, por megjithatë duket se nuk do të jetë e mjaftueshme… Ndryshe, nëse zgjatë kjo situatë kam frikën e madhe se ndoshta një pjesë e tyre edhe do të falimentojnë, kur kihet parasysh fakti se bizneset e komunës së Dragashit varen shumë edhe nga prania e bashkatdhetarëve që vijnë për pushime, ndërsa këtë vit kanë arrit që të vijnë vetëm një numër i vogël i tyre”, thotë Shabani për KosovaPress.

Kryetari Shabani shpreh shqetësimin e tij edhe për mungesë të furnizimit të rregullt me energji elektrike.

“Për 20 vite në komunën e Dragashit sa i përket infrastrukturës është bërë diçka. Tash presim që rehabilitimi i rrugës Zhur-Dragash-Brod dhe Tyrbe – Zaplluxhe do ta bëjë kompletimin e përgjithshëm sa i përket infrastrukturës rrugore në komunën e Dragashit… Ajo rrugë është e një rëndësie të jashtëzakonshme, projekt më kapital në komunën e Dragashit, sepse është vlerësua se do të ndikojë edhe në aspektin e zhvillimit ekonomik, turizmit dhe lëvizjes së lirë të qytetarëve… Situata me furnizim me energji nuk është ashtu siç ne do të donim sidomos për komunitetin e biznesit, pasi që shumë biznese ankohen për shkak se çdo reduktim shkak humbje të mëdha materiale për ta. Komuna e Dragashit ka qenë në kontakte të vazhdueshme me KEDS-in pasi ka qenë e planifikuar ndërtimi i linjës 110 kv nga Zhuri deri në Dragash me një dalje në Republikën e Shqipërisë, për këtë komuna ka ndarë edhe parcelën, mirëpo fatkeqësisht për disa çështje procedurale ka mbetur ende e pa realizueshme… Çdo reshje atmosferike na shkakton probleme dhe ka raste kur deri 3-4 ditë qytetarët tanë mbesin pa rrymë, në të njëjtën kohë edhe bizneset”, thotë ai për KosovaPress.

Administrata Tatimore e Kosovës ende nuk ka shifra të sakta për numrin e bizneseve që kanë falimentuar në kohë pandemie.

- Advertisement -

Më Shumë

Në mungesë të kuorumit, dështon sërish votimi i Projektligjit për Rimëkëmbjen Ekonomike

Në mungesë të kuorumit, deputetët e Kosovës sërish kanë dështuar të miratojnë Projektligjin për Rimëkëmbjen Ekonomike nga pandemia COVID-19. Në seancë kanë marr pjesë në...

Policia për 24 orë shqipton 833 tiketa për mosrespektim të Ligjit për Pandeminë

Ligji për Parandalimin dhe Luftimin e Pandemisë COVID-19 në Kosovë ka hyrë në fuqi në fund të muajit gusht. Ndërkaq, Policia e Kosovës gjatë 24...

Si këndonte Enver Hoxha pasi i vriste “kundërshtarët” e tij? Dalin të pathënat rrënqethëse për jetën private

Gjatë periudhës së komunizmit shqiptarëve, përmes propagandës, ju dha për konsum një udhëheqës madhështor, babaxhan, i dashur me popullin e të tjera. Por kush ishte...

Pirlo e fiton “trofeun” e parë te Juventusi

Andrea Pirlo po përgatitet të debutojë në rolin e trajnerit të Juventusit. Fillimi i kampionatit është afër dhe, në pritje të debutimit të tij...

Coronavirusi mbylli 5 mijë biznese, prodhuesit vendës kërkojnë ndihmën e shtetit

Rreth pesë mijë biznese janë shuar si pasojë e pandemisë, teksa ky numër fatkeqësisht mund të rritet deri në fund të vitit, raporton Ekonomia...

Së shpejti fillon ndërtimi i QMF në lagjen Arbana në Prizren

Kryeshefi i mjekësisë familjare në Prizren, Arsim Berisha, ka njoftuar se së shpejti do të fillojë ndërtimi i Qendrës së Mjekësisë Familjare të re...

“Mos luaj me zjarrin”/ Pas Greqisë, Erdogan kapet me një tjetër shtet

Përplasjet në Mesdheun Lindor nuk janë fashitur ende, por Turqia duket e gatshme të hapë një tjetër front konflikti: ministria kombëtare turke paralajmëroi Armeninë...

Shpallet konkursi ndërkombëtar për dizajnimin e sheshit të Rahovecit

Drejtoria për Urbanizëm, Planifikim dhe Mbrojtje të Mjedisit në Komunën e Rahovecit, me mbështetje teknike te UN-Habitatit, kanë përmbyllur fazën e konsultimit me qytetarë...

Prizren/ E vrau policia me plumb në kokë, familja: Djali ynë e meritonte burgun, por jo varrin

Besnik Shala, i njohur me nofkën “Qorri”, u vra të martën në mbrëmje nga ana e zyrtarëve të Policisë së Kosovës në “Lagjen e...

Policia gjen në Dragash 39 fara të kanabisit

Policia e Kosovës me urdhër të  gjykatës ka bastisur shtëpinë  e një  të  dyshuari burrë  në  fshatin Zym të  Dragashit. Sipas policisë , në  shtëpinë...

Thaçi dekoroi ambasadorin Grenell me Medaljen Presidenciale të Meritave

Presidenti Hashim Thaçi e ka dekoruar me Medaljen Presidenciale të Meritave të dërguarin special të Presidentit të SHBA’së për dialogun Kosovë-Serbi, ambasadorin Richard Grenell. Thaçi...

Nesër “Dita pa makina” në Prizren, ja ku nuk mund të kaloni

Të martën, më 22 shtator në Prizren do të organizohet aktiviteti "Dita pa makina”, që është një ngjarje e lirë ndërkombëtare, e cila organizohet...

Ky është personi që u vra sonte nga policia në Prizren (Foto)

Gazeta Sinjali ka siguruar fotografi të Besnik Shalës i njohur me nofkën “qorri” që u vra sonte nga policia në Prizren. Ai po kërkohej për...

Zyrtare: Arturo Vidal i bashkohet Interit

Arturo Vidal i është bashkuar Interit edhe zyrtarisht nga Barcelona. Mesfushori kilian ka nënshkruar kontratë dyvjeçare me zikaltrit, me mundësi për një vit shtesë. Mesfushori...

Prizren, 2 raste të reja me COVID-19

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe në laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 678 mostra...

PDK: Prizreni po qeveriset keq, këtë e dëshmon edhe vlerësimi i MAPL-së

Partia Demokratike e Kosovës, dega në Prizren, ka thënë se kjo komunë po qeveriset keq, nga Mytaher Haskuka i Vetëvendosjes. Sipas tyre, këtë e dëshmon...

Lajmet e Fundit

Komuna e Prizrenit vazhdon ta injorojë Bekim Fehmiun

Shkruan: Fahri Musliu Po vërtetohet për të satën herë, që nga shuarja (15.06.2010), se pushtetarët e Komunës së Prizrenit (ish PDK dhe tash LVV) po...

OVL e Hasit padit familjen e kryetarit të ndjerë, Safet Gashi (VIDEO)

Veteranët e Hasit po pretendojnë se një kompani përfitoi në emër të tyre. Madje edhe kanë bërë padi ndaj familjes së ish-kryetarit të veteranëve të...

I riu që u vra nga policia në Prizren flinte në varreza derisa ishte në arrati

Një 32 vjeçar është vrarë nga Polica e Kosovës, familjarët thonë që viktima është dashur të ishte në burg e jo i vdekur. Besnik Shala,...

Prizren/ E vrau policia me plumb në kokë, familja: Djali ynë e meritonte burgun, por jo varrin

Besnik Shala, i njohur me nofkën “Qorri”, u vra të martën në mbrëmje nga ana e zyrtarëve të Policisë së Kosovës në “Lagjen e...

Avokati i të akuzuarit për vrasjen e bashkëshortes në Prizren përsëri propozon që klientit të tij t’i bëhet ekzaminim psikiatrik

Mbrojtësi i të akuzuarit për vrasje të rëndë dhe armëmbajtje pa leje, Bajram Velija, avokati Orhan Rekathati ka propozuar që klientit të tij t’i...