11.8 C
Prizren
E martë, 29 Shtator, 2020
- Advertisement -

Opinione

Mashtruesit dhe të mashtruarit që themeluan Gjykatën Speciale!

Nga Zafir Berisha Senatori zvicërran Dick Marty me ndihmën e shërbimit sekret të Serbis dhe Rusis dhe ndonjë argati të mbetur në Kosovë, duke përdorë...

Fushata e Trump me Kosovën

Shkodran Ramadani Më 4 shtator në Shtëpinë e Bardhë Kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti dhe Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq nënshkruan “Marrëveshjen për normalizim ekonomik”...

Komuna e Prizrenit vazhdon ta injorojë Bekim Fehmiun

Shkruan: Fahri Musliu Po vërtetohet për të satën herë, që nga shuarja (15.06.2010), se pushtetarët e Komunës së Prizrenit (ish PDK dhe tash LVV) po...

Hekurudha Prishtinë-Durrës

Seremb J. Gjergji Kancelarja gjermane Angela Merkel ka zotuar €2 miliard e €5 milion euro për ndërtimin e hekurudhës Prishtinë-Prizren-Durrës. Kurse, marrëveshja në Uashingtonit Kosovë-Serbi...

Diplomacia infantile kosovare

Afrim Rada Me ndërmjetësimin e ambasadorit të SHBA-ve për çështje të Kosovës, Ricard Grenell, Republika e Kosovës e përfaqësuar nga kryeministri Abdullah Hoti dhe Republika...

Ekipi i mosbesimit

Përbërja e ekipit kosovar në Washington është dëshmia më e mirë se si funksionon koalicioni qeverisës. Më tepër se një ekip serioz negociimi është...

Kujt i shërben vaksinimi?!

Para ca ditësh mikrobiologu nga Kaçaniku Lul Raka paralajmëroi se” në shtator duhet të vaksinohen 500.000 qytetarë të Kosovës nga gripi sezonal, pasi që...

Politika arsimore dhe kulturore në shkollat tona dje dhe sot

Shkruan: Prof. Gani Rudaj Politika arsimore - Në periudhën para njëzetë viteve, në rend të parë kemi qenë të preokupuar me çështjet e arsimit. Edhe...

Ç’mësuam gjatë pandemisë së Covid-19?

Le ta vlerësojmë për një çast të vetëm periudhën e karantinës duke harruar rrethanat e vështira në të cilat u gjendëm ditëve të para,...

Aspekti mediatik dhe juridik i pandemisë COVID-19

Pandemia e korona virusit COVID-19 e shpallur nga Organizata Botërore e Shëndetësisë(OBSH-ja) është sfida më e madhe që ka kapluar jo vetëm Evropën por...

Lajmet e Fundit

Bilanci i COVID-19 në Kosovë: 15 mijë e 520 raste pozitive, 1 mijë e 475 raste aktive

Numri total i rasteve pozitive është 15.520 raste nga 66.624 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 625 raste të vdekjes. Gjatë 24 orëve të...

Përpunuesit e qumështit priten sot në takim nga kryeministri Hoti, kërkojnë largimin e produkteve me vaj palme

Pas paralajmërimeve për protestë, kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti sot do të takohet me përpunuesit e qumështit. E përpunuesit e qumështit kanë paralajmëruar protestën që...

Naim Qelaj sot pranon detyrën si Avokat i ri i Popullit

Sot do të bëhet dorëzim – pranimi i detyrës nga Avokati i deritanishëm i Popullit, Hilmi Jashari tek Avokati i ri i Popullit, Naim...

Nasim Haradinaj del sot para gjykatës në Hagë

Nënkryetari i OVL të UÇK-së Nasim Haradinaj do të paraqitet sot në ora 15.00 në sallën e gjyqit të Dhomave të Specializuara të Kosovës...

Sot mos dilni pa çadër, gjatë gjithë kohës do të ketë shi

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës bën të ditur se do të mbajë mot i ndryshueshëm. IHK njofton se do të ketë reshje shiu, ndërsa shtrirja e...